ISTORIJA ODBOJKE

 

 

William G. Morgan (1870 - 1942), rodjen u drzavi New York ostao je zapisan u istoriji kao stvoritelj odbojke, koju je originalno nazvao "Mintonette". Morgan je diplomirao na Springfield koledzu gdje je upoznao James Naismitha, koji je 1891. godine izmislio kosarku. Godinu dana nakon sto je diplomirao, Morgan odlazi na Holyoke (Massachusetts), gdje dobiva mesto direktora fizickog vaspitanja. To mesto mu je omogucilo direktan uticaj na vezbe za rekreaciju, te razvoj sporta.
Njegovo vodstvo je odlicno prihvaceno i njegovi razredi su se svakodnevno povecavali. Shvatio je da bi bilo dobro da izmisli neku rekreacijsku natecateljsku igru kako bi svoj program ucinio raznovrsnijim. Kosarka mu se ucinila kao dobar izbor, ali samo za mlade clanove, za one malo starije mu je trebala neka manje nasilna.
U to vreme Morgan nije nigde mogao pronaci igru koja je licila odbojci, pa ju je on stvorio iz svojih licnih metoda treniranja i rekreacije. Opisujuci svoje prve eksperimente, Morgan je rekao: "U potrazi za odgovarajucom igrom, prvo mi je tenis pao na pamet, ali za njega su nam bile potrebne loptice, reketi, mreza i ostala oprema pa sam od njega odustao, no ideja mreze mi se ucinila zgodnom.
Podigli smo mrezu na visinu od 1,98 metar, iznad glave prosecnog muskarca. Uz to nam je trebala i lopta. Prvo mi je pala na pamet kosarkaska, ali ta je bila prevelika i preteska." Na kraju, Morgan je zamolio da u fabrici A.G. Spalding i Bros. naprave odgovarajucu loptu, sto su ovi i ucinili. Napravili su koznu loptu, ciji je obim bio oko 65 cm, a tezina oko 300 grama. Nakon toga, Morgan, sa jos dva prijatelja, pise prva pravila odbojke. Pocetkom 1896. godine u Springfieldu na YMCA Koledzu organizovana je konferencija gdje su se okupili svi direktori fizickog vaspitanja YMCA-a. Na toj konferenciji je Morgan prvi put demonstrirao novo stvorenu igru. Slozio je dve ekipe od po pet igraca koji su pre same konferencije odigrali "Mintonette". Morgan je prisutnima objasnio da se je ova igra predvidena za dvoranu, ali da se moze igrati i na otvorenom. U igri je mogao sudelovati neogranicen broj igraca, a glavni cilj je bio odrzavati loptu u vazduhu, iznad mreze, s jedne strane na drugu. Igra je na konferenciji vrlo dobro prihvacena samo je promenjeno ime u "Volley ball". Zanimljivo je spomenuti da se tokom godina ime nije menjalo, osim sto je 1952. godine odluceno da ce se pisati kao jedna rec (Volleyball).
Morgan je jos poradio na pravilima igre i 1897. godine je izasao prvi prirucnik s glavnim podacima o igri i kao dodatak su izasla i prva pravila odbojke.

Odbojka se u pocetku sirila po SAD putem fakulteta, da bi se 1900. godine pojavila i u Kanadi, cime je Kanada postala prva strana zemlja u kojoj se pocela igrati odbojka. Nakon toga pocinje se siriti na sve strane sveta: na Filipine, u Kinu, u Burmu, u Indiju, Japan, Meksiko, Evropu, Afriku… Do 1913. se odbojka u Aziji toliko razvila da je ukljucena u program Daleko-istocnih Igara, organizovanih u Manili. Vazno je napomenuti da se u Aziji odbojka dugo godina igrala sa 16 igraca u polju, da bi se povecao broj ucesnika. U Americi je 1916. godine 200.000 ljudi igralo odbojku, što na fakultetima, sto u skolama, a igrali su je i muskarci i zene.
1918. pravila su promenjena. Broj igraca limitiran je na sest i dogovoreno je da ce dozvoljeni broj odbijanja lopte biti tri puta.
Do 30-ih godina odbojka je bila prvenstveno sport za zabavu i rekreaciju, koja se u razlicitim zemljama igrala po razlicitim pravilima, pa je postojalo samo par medjunarodnih turnira. Uglavnom su se odigravali turniri na drzavnim razinama i putem njih je odbojka postajala sve zanimljiviji i takmicarski sport, koji iziskuje sve vise psihicke i fizicke snage. 18. marta 1947. godine stvorena je Medunarodna odbojkaska federacija FIVB u Parizu u svrhu promovisanja odbojke u svetu, stvaranja zajednickih pravila igre, organizovanja medunarodnih turnira, te uvrstavanje odbojke u program Olimpijskih igara. FIVB je prvobitno ukljucivala 14 drzava clanica, a danas ih ima 218, cime je najveci medunarodni sportski savez na svetu.

1948. godine u Rimu je održano 1. Evropsko prvenstvo u odbojci.

1949. odrzano je u Pragu 1. Svetsko prvenstvo.

1952. odigrano je 1. Svetsko prvenstvo za zene u Moskvi.

U tom razdoblju sirom sveta se osnivaju nacionalne odbojkaske federacije.

1955. u Tokiju je odigrano prvo prvenstvo Azije.

1957. odbojka biva uvrstena u program Olimpijskih igara, a prve Olimpijske igre na kojima je zaigrana odrzane su 1964. godine u Tokiju.

90-tih godina 20. veka raste popularnost i uticaj odbojke na pesku, varijante odbojke koja se igrala uglavnom na plazama na zapadnoj obali SAD-a i Brazila. Rast popularnosti te varijante kulminira uvrstavanjem odbojke na pesku u program Olimpijskih igara 1996. godine.

Tokom zadnje dekade odbojka dozivljava sve veci rast, a kvalitet i masovnost na medunarodnim natecanjima neprestano raste.