Drveni:

    Flauta

    Klarinet

    Oboa

Limeni:

    Horna

    Truba

   Trombon

Tabela

 

Duvački instrumenti:

        
    Flauta se uglavnom pravi od metala - najčešće od novog sreba, ali skupocjeniji primjerci i od plemenitijih metala. Cijev joj je iz 3 dijela koji se spajaju uvlačenjem jednog u drugi pa se na tim mjestima štimovanje može korigovati minimalnim izduženjem.
   
   
   Klarinet stvaraju zvuk treperenjem prostog jednostrukog jezička od trske. To je fino obrađena i gipka trščana pločica čiji je donji malo deblji kraj pomoću metalnog prstena za zavrtnjima pričvršćen uz usnik, dok gornji tanji pod vazdušnim mlazom treperi prema ulaznom otvoru prema uniku, preko kojega je jezičak postavljen pa tim treperenjem neizmjenično propušta i prekida priliv vazduha u cijev instrumenta.
   
   
    Oboa je instrument čije se zvučno treperenje izaziva dvostrukim jezičkom od trske. Jezičak ulazi i najprije u kratku metalnu cjevčicu, a ova u početni dio instrumenta. Pravi se uglavnom od abonosa ili ebunita.
   
   
    Horna je limeni duvački instrument čija cijev je skroz i višestruko uvijena, oblika je koji je u osnovi kružan; iz njega se na jednom kraju izdvaja ulazni dio cijevi sa nausnikom a na drugom izlazni lijevak koji je ovdje izrazito proširen. U sredini kruga je splet dopunskih cijevi sa ventilnim mehanizmom.
   
   
    Truba se danas gradi uglavnom u dva štimovanja: inB i inC. Ova druga netransponujuća ima i osnovni alikvotni niz na toni c1,  a pojedinačnim i kombinovanim dejstvom ventila postiže se kao i kod horne sniženje do umanjene kvinte pa je najniži ton trube fis a realna gornja granica je ton c3.
   
   
    Trombon, njegova konstrukcija i dejstvo sa ventilima načelno su isti kao kod trube i horne. Međutim umjetničkoj primjeni - solo, kao i u ansamblima i orkestru - skoro i isključivo se koristi tip trombona sa povlačkom. To je pokretni dio cijevi u obliku latiničnog slova U. U cjelini cijev sa povlačkom je izvijen u obliku slova S.