SARDINIJA

 

izdvojena od ostatka države ima i veća ovlašćenja, koja dosežu status autonomije.

 

Prestonica i najveći grad ostrva i pokrajine je Kaljari, a drugi po veličini i značaju Sasari.

 

Pokrajina Sardinija je poznata kao jedna od najnerazvijenijih pokrajina u cijeloj Italiji.

 

 

Sardinija je jugozapadna i ostrvska pokrajina Italije, smeštena u zapadnom Sredozemlju, zapadno od ostatka apeninskog dela države. Najbliže kopno je francuska Korzika, koja se nalazi svega 11 km severno od Sardinije (Moreuz Bonifasio). Na istoku se nalazi Tirensko more, a na jugu i zapadu Sredozemno more.

 

Površina pokrajine je 24.090 km² i po ovome je Kalabrija jedna od prostranijih italijanskih pokrajina. Od ovoga oko 99% potpada pod samo poluostrvo, dok ostatak čine mala ostrva u neposrednom okruženju ostrva Sardinije.

 

Sardinija, kao ostrvo, ima dugu obalu - Tirenskog mora je na istoku, a Sredozemnog mora na jugu, zapadu i severu. Obala je mahom kamenita i teško pristupačna, sa mnogo dubokih zaliva. Ostrvo je dugo 260 km, a široko do 140 km. Površ pokrajine je mahom pokrenutog terena. Ravničarska područja čine 18% površine i raspoređena su širom ostrva. Najvažnije ravnice su one oko Kaljarija (Kampidano) i Sasarija (Nura). Od obale i ravnica tlo se penje veoma brzo i naglo prelazi bregovito i brdsko područje u središnjem delu pokrajine, koji zauzima čak 68% njene površine. Razlog ovako visokom udelu ovog vida reljafa je velika starost ostrva, pa su i procesi erozije veoma stari. Brdsko područje postepeno u istočnom delu Sardinije prelazi u visoko planinsko područje (14% površine). Tu se nalaze planine Đenarđentu sa najvišim vrhom ostrva, Punta del Marmora (1.834 metra n.v.).

 

Klima u primorskom dijelu Sardinije je sredozemna. Kako se zalazi u kopno i ide na više nadmorske visine ona postaje prelazna između sredozemne i kontinetalne. Za Sardiniju je osoben vetar Maestral.

 

Pokrajina Sardinija je u slivu Tirenskog mora (istok) i Sredozemnog mora (jug, zapad i sever). Većina reka je kratkog toka. One se spuštaju sa planina na istoku u more. Iako nijedna reka nije značajna u državnim okvirima na nivou pokrajine poznate reke su Tirzo, Flumendoza i Koginas. Zbog teškoća sa vodom tokom letnjeg dela godine na Sardiniji je stvoreno više veštačkih jezera, od kojih je najveće Omodeo.

 

Danas Sardinija ima oko 1,67 miliona stanovnika i po tome je ona jedna od srednje naseljenih pokrajina Italije. To je dvostruko više nego pre jednog veka, ali svega 10% nego preko 30 godina. Poslednjih godina broj stanvonika blago raste.

 

Gustina Naseljenosti je nešto ispod 70 st./km², što je gotovo tri puta manje od državnog proseka (200 st./km²). Po ovome je Sardinija jedna od tri najređe naseljene pokrajine u državi, a njena obala je najslabije naselja u državi. Međutim, još su ređe naseljeni prostrani delovi planinske unutrašnjosti, danas gotovo pusti. Gušće je naseljeno samo ravničarsko priobalje oko najvećih gradova Kaljarija i Sasarija.

 

Etnička slika U pokrajini dominira italijansko stanovništvo. Grad Algero na severozapadu je naseljen Kataloncima od srednjeg veka. Novodoseljenog stanovništva ima zanemarljivo malo, u skladu sa nerazvijenošću pokrajine. To su uglavnom doseljenici iz Istočne Evrope i Latinske Amerike.

 

početna