Bodovanje

Teniski mec je izdijeljen na setove. Jedan set se sastoji od nekoliko gemova , a jedan gem od nekoliko pena. Poijednik meca je onaj igrac, koji osvoji vise od pola setova. kad igrac ispuni ovaj zahtijev, mec je zavrsen. Neki mecevi se igraju pet setova, i tada je pobjednik igrac ili igracica koji osvoji tri seta. No, vecina meceva se odigravaju u tri seta,i tada je pobjednik onaj koji osvoji dva seta.

Jedan set se sastoji od odredjenog broja gemova i zavrsava se kada broj osvojenih gemova ispuni odredjeni kriterijum. Nakon jednog osvojenog gema, menja se serviser. Uobicajno igrac dobja set ukoliko je isvojio najmanje sest gemova i to najmanje dva gema razlike u odnosu na protivnika, Medjutim, najcesce, ukoliko je rezultat nerjesen, odnsna ada oba igraca imaju po sest osvojenih gemova, odigrava se odlucujuci taj -brejk. Taj-brejk omogucava nekom od igraca da osvoji jos jedan, poslednji gem (sedmi) , kako bi se set zavrsio pri konacnom rezultatu od 7-6.

Jedan gem se sastoji od serije poena odigranih za vreme srviranja jednog igraca. Gem osvaja prvi igrac koji uzima cetiri poena i ima vodjstvo od najmanje dva poena razlike u odnosu na svog protivnika. Prebrojavanje osvojenih poena je karakteristicno za tenis. Poeni od jedan do tri imaju specificne oznake: 0-0, 1-15, 2-30, 4-40 . U slucaju kada su oba igraca osvojila po najmanje od tri poena, dakle pri rezultatu od 40-40, nastupa djus (deuce), i oznacen je velikim stampanim latinicnim slovima DU na semaforu. Dakle, kada obje strane imaju po tri osvojena poena, i kada jedan igrac ima prednost o jednog poena, paj igrac koji  vodi ima prednost (adventage), i na semaforu pise AD pored rezultata tog igraca. U svakom slucaju gem osvaja igrac koji nakon osvojene prednosti veze jos jedan poen.

Mec lopta se u teniskom mecu javlja samo kada igracu koji ima prednost nedostaje jos jedan poen kako bi osvoio mec. Ukoliko je ovaj mec, finalni mec nekog turnira, mec lopta se naziva jos i championship ball (lopta turnira). Ukoliko igrac koji ima servis npr. ima vodjstvo od 40-0, imace tri gem lopte, ili u zavisnosti od rezultata mec ili stet lopte.

Brejk ili break point, se javlja ukoliko primac servisa ima priliku da osvoji gem, a ne serviser. Brejk prilike su veoma bitne u profesionalnom tenisu, jer igraci iz TOP 10, retko gube svoj servis. Moze se dogoditi da primac srvisa ima vise od jedne sanse za brejk. Npr. , ukoliko je rezultat 15-40, primac ima dve brejk lopte, i ukoliko osvoji jednu od te dve prilike on pravi brejk,i uzima gem na protivnikov servis.

Istorijski korijeni bodovanja

Smatra se da je igra dlanom preteca modernog tenisa i svih sportova u kojima se koristi reket. Igra dlanom predstavlja igru loptom i ima bezmalo hiljadu godisnju tradiciju. Prvobitno se igrala golom sakom ili navucenom koznom rukavicom, da bi zatim postala igra reketom. Igru je u 15. vijeku iz Francuske u Englesku prenio vojvoda od Orleana. Tenis je nastao tako sto je igra dalanom, pocetkom 19. vijeka prilagodjena igri na travi.

Cudan sistem bodovanja u tenisu takodje vodi porijeklo od igre dlanom. Takav nacim brojanja- u kome je petnaest mnozenik- dolazi nam iz ove igre, proistekle pravo iz srednjeg vijeka kada je broj 60 bio najrasirenijei numericki simbol . U to doba , vrijeme i novac brojali su se na taj nacin. Buduci da su ljudi lijeni, bilo ima je najlakse govoriti 40. Ovo je osporavana hipoteza ali je jedina postojaca. Izraz djus bio bi po toj hipotezi kulturna pozajmljenica iz poudarnog sistema igre dlanom. Kada bi doslo do izjednacenja, sudije bi uzviknuo djus, sto bi zancilo da su igraci bili na dva poena od osvajanja gema. Taj francuski izraz koji su pogresno izgovarali govornici engleskog jezika poprimio je iskrivljenu formu.