REGIJE

Italija ima 20 regija (regioni, jednina regione). Regije se dalje dijele na pokrajine.

Abruzzo

 

 Valle d'Aosta

 

Apulija

 

Basilicata

 

Kalabrija

 

 Kampanija

 

Emilia-Romagna

 

 Furlanija-Julijska krajina (

 

             Lacij

 

Ligurija

 

 Lombardija

 

 Marke

 

 Molise

 

Pijemont

 

 Sardinija

 

 Sicilija

 

 Trentino-Juzni Tirol

 

Toskana            Umbrija Veneto

 

 

Abruzzo, (takodjer Abruzzi, sto je starija zastarjela mnozina) je regija u sredisnjoj Italiji, dio bivse regije Abruzzi i Molise. Granici s regijama Marke (na sjeverozapadu), Umbrija (na zapadu), Lacij (na jugu), Molise (na JZ) te s Jadranskim morem na istoku.Povrsina regije je 10,794 kmē, a u regiji zivi oko 1.3 milijuna stanovnika.Glavni grad regije je L'Aquila. Regija je podijeljena u cetiri pokrajine: L'Aquila, Teramo, Chieti te Pescara, glavno ekonomsko srediste regije.Regija je bogata prirodnim ljepotama i povijescu, no masovni turizam je tek u zacetku. Abruzzo obiluje dvorcima i srednjovjekovnim gradovima, posebice u blizini grada L'Aquila.Veci gradovi su: Lettomanopello, L'Aquila, Pescara, Teramo, Silvi, Vasto, Avezzano, Giulianova, Sulmona, Chieti, Lanciano, Montesilvano, Francavilla al Mare, Roseto, Penne, Castel di SangroManji gradovi su: Tortoreto, Alba Adriatica, Pescasseroli, Collelongo, Villavallelonga, Gissi, Rocca di Mezzo.Skijaski tereni: Campo Felice (u planinama Gran Sasso), Ovindoli (pored planine Velino), Roccaraso (prvi u ovom dijelu Italije, pored Castel di Sangro).

Lombardija (tal.: Lombardia) je regija u Sjevernoj Italiji, izmedju Alpa i doline rijeke Po. Granici sa Svicarskom, Trentinom, Venetom, Emilijom i Pijemont0m.Ime je dobila po narodu Lombardi koji su u 6. st. okupirali skoro cijelu Italiju. Lombardiju omedjuju sredisnje Alpe na sjeveru, na jugu Padska nizina, na istoku Lago di Garda te rijeka Ticino na zapadu. Milano je drugi grad po velicini u Italiji, ujedno i glavni grad ove regije. Prijestolnica je talijanskog gospodarstva. Regija je prva po uzgoju goveda i svinja, po mesnoj i mlijecnoj industriji (il gorgonzola). Ekonomski je najrazvijenija, druga je po naseljenosti. U njoj su smjestena najveca talijanska jezera: Lago di Como, Adda, Lago d'Iseo.

Sardinija je smjestena otprilike u sredini Sredozemnog mora. Po velicini je drugi otok u Italiji i u Sredozemnom moru (odmah nakon Sicilije). Povrsina joj je 24.090 km2. Na otoku je 31. prosinca 2005. godine zivjelo 1.655.677 stanovnika. U usporedbi s drugim sredozemnim otocima Sardinija je mnogo udaljenija od kopna. Od kopna maticne zemlje (Italije) udaljena je 190 km,a od Tunisa 180 km. U blizini joj je jedan drugi velik otok:Korzika, koja pripada Francuskoj i od koje je dijeli kanal Bonifacio sirok 12 kilometara. Sardinija je okruzena mnostvom malih otoka, svi u neposrednoj blizini, medju kojima su najpoznatiji : Asinara, Maddalena i Caprera (na sjeveru), Tavolara (na istoku) te Sant`Antioco (na jugoistoku). Sa zapadne strane Sardiniju zapljuskuje Sardinijsko more, a izmedju Sardinije i Italije prostire se Tirensko more. Glavni grad Sardinije i najveci grad tog otoka je Cagliari s 232.785 stanovnika. Ostali veci gradovi su : Sassari (118.158), Nuoro (35.903), Oristano (29.085), Alghero (36.383), Assemini (16.727), Carbonia (32.130), Iglesias (30.117), La Mad-dalena (11.366), Olbia (30.756), Quartu Sant`Elena (43.639) i drugi.

Sardinija ima priblizno oblik pravokutnika cija je duljina (sjever-jug) 240 km, a sirina (istok-zapad) 120 km. Na svakoj od cetiri stranice tog "pravokutnika" nalazi se po jedan veliki zaljev : Asinarski (na sjeveru), Oroseijski (na istoku), Cagliarski (na jugu) i Oristanski (na zapadu). 14% povrsine sardinijskog teritorija je iznad 300 m nadmorske visine, na brezuljksti dio otpada 68%, a na ravnice 18%. Duga i prostrana nizina Campidano, koja se proteze od Oristanskog zaljeva na zapadu do Cagliarskog zaljeva, jasno dijeli dva brdovito-brezuljkasta masiva : masiv sjeverne i sredisnje Sardinije (koji je zapravo mozaik gorskih lanaca, masiva i visoravni, ispresjecan udolinama) i masiv Iglesiente na jugu. Iduci od sjevera prema jugu do nizine Campidano nailazimo na ove glavne skupine masiva: granitni masiv Limbara (1362m), mali planinski lanci oko vrhunaca Ala (1094m) i Albo (1127m), tzv. Olienski Dolomiti ili Sopramonte (1463m), planine oko Gennargentu (velikog masiva, na kojem je najvisi vrh Sardinije: La Marmora, 1834m), planine oko Ogliastra te konacno vrh Serpeddi (1067m).