GALA I DALI

    Godine 1940., nakon što je Drugi svjetski rat došao u Francusku, gdje su Dali i Gala boravili, njih dvoje se odlučuju na odlazak u SAD, gdje borave punih 8 godina. Nakon odlaska u SAD, Dali je takođe ponovo počeo praktikovati hrišćanstvo. Godine 1941. izlaže s Miroom u Muzeju moderne umjetnosti u New Yorku, a 1942. mu izlazi autobiografija Tajni život Salvadora Dalija. Godine 1948. u Americi izdaje 50 tajni čarolije umjetnosti, a već 1949. vraća se s Galom u Europu gdje i ostaje do kraja života.
Godine 1949., Gala i Dalí se vračaju u Dalíjevu rodu Kataloniju. Odmah po dolasku surađuje s Peterom Brookom, a predstavi Salomé i s Luchinom Viscotijem na predstavi Kako ti drago. No, činjenica da je za životni prostor odabrao Španiju, kojom je tada vladao Franco, izazvala je veliko nezadovoljstvo kod njegovih kolega i savremenika. Upravo zbog ovoga se pretpostavlja da je odbacivanje nekih njegovih kasnijih djela imalo više veze s politikom nego sa samim djelima. Ove godine takođe započinje novu slikarsku seriju koja započinje slikom Madona iz Port Ligata.

Godine 1980. Dalijevo zdravlje se naglo pogoršava. Gala, koja je već bila polusenilna, trovala ga je opasnim koktelom koji je sadržavao lijek koji mu je toliko oštetio nervni sistem da je izgubio skoro sve umjetničke sposobnosti. Sa 76 godina, "uvijek zdravi"  Dali je izgledao kao ruina, što se najviše moglo vidjeti na njegovim rukama koje su se tresle kao da ima Parkinsonovu bolest.

 

 

 

 

NAZAD