Zaključak 

 

Sve u ovom radu su samo osnove o računarskim mrežama, a svako od navedenih poglavlja je tema o kojoj se mogu pisati još desetine stranica. Mreže su postale sastavni dio našeg života. Najviše ih koriste zaposleni u preduzećima gdje su instalirane.

U nekim kompanijama zaposleni kod kuće imaju računare preko kojih su povezani na servere, pa fizički uopšte ne dolaze na posao, što je još jedan vid uštede za vlasnika preduzeća. Rijetko naseljena područja zemalja kao što je Australija imaju organizovanu nastavu preko računarskih mreža pa djeca "školu" imaju praktično u svojoj sobi. Prodaja avionskih karata se već dugo obavlja korištenjem mreža, a takav način se sve više koristi i na željeznici. I kod nas već postoje bankomati za dizanje novca koji su vezani na servere u računskim centrima da bi se izvršila kontrola stanja na računu korisnika.

Sve pouzdaniji i "pametniji" hardver, kvalitetnije analogne i digitalne veze, usavršavanje softvera,  školovanje korisnika različitih uzrasta i drugo doprinosi da računarske mreže više nisu rezervisane za manje grupe ljudi nego da postaju pristupačne i običnim građanima.

Naravno da postoje i potencijalne opasnosti od zloupotreba koje pojedinci mogu vršiti neovlaštenim upadima u mreže. To mogu biti upadi iz zabave slični stvaranju dobroćudnih virusa, ali isto tako i zlonamjerni, bilo radi sticanja finansijske koristi, bilo radi uništavanja važnih podataka na određenim računarima što može dovesti do katastrofalnih posljedica. Takvi događaji samo pospješuju razvoj bezbjednosnih mjera pri korištenju mreža i ne mogu zaustaviti njihovo širenje i korištenje.