MREŽNA ARHITEKTURA

 

Postoje različiti oblici koje mreža računara može poprimiti. Ti oblici mreže su poznati pod nazivom mrežne arhitekture (network architecture) ili topologije (topology). Oblik LAN-a ne utiče na izbor kablova koji će biti korišteni u mreži. 

            Zvijezda (star)

Zvijezda je jedan od najstarijih oblika mreže. Sve informacije na putu od jedne radne stanice ka drugoj moraju proći kroz centralni računar mreže koji prati protok podataka (slika 8). Ova arhitektura dopušta da se veoma jednostavno doda nova radna stanica. Sve što je potrebno je da se nova radna stanica kablom poveže sa centralnim računarom.

Slika 7: Zvjezdasta mrežna topologija 

Također je moguće da administrator dodijeli prioritete određenim radnim stanicama (onima koje zahtijevaju istovremen odgovor na njihove zahtjeve). Tada centralni računar prvo provjerava da li ima podataka koji dolaze od prioritetnih radnih stanica i na te instrukcije prvo reaguje, pa tek poslije toga opslužuje ostale radne stanice. Još jedna prednost zvijezde je lakoća provođenja detaljne analize svih podataka koji protiču mrežom. Jer, samim tim, podaci protiču i jedinom zajedničkom tačkom – centralnim računarom, tako da je veom lako pratiti sve podatke na takvoj mreži. Ovo je veoma važan element u sigurnosti rada na mreži. Jedina slabost zvijezde je ta što čitava mreža pada ako dođe do prestanka rada centralnog računara.

             Višestruka zvijezda (clustered star)

Topologija višestruke zvijezde sastoji se od nekoliko međusobno povezanih zvijezda. Kvar na centralnom računaru jedne zvijezde ne znači pad čitave mreže, nego samo radne stanice u zvijezdi sa kvarom ne mogu da se ponašaju kao elementi mreže.

             Sabirnica (bus)

Sabirnica je također veoma važna mrežna topologija. Pošto sve radne stanice dijele sabirnicu (glavni kabl kroz kojeg protiču informacije – data highway), sve poruke prolaze kroz sve radne stanice dok ne stigne do odredišta (slika 9). Svaka radna stanica provjerava adresu koja se nalazi u svakoj poruci i, ako se adresa poklapa sa adresom te radne stanice, poruka se sprema u radnu memoriju na mrežnoj kartici te radne stanice i čeka na obradu. Za sabirnicu je karakteristično to da je za nju potrebna najmanja količina kabla u odnosu na ostale topologije. Ispadanje jedne radne stanice iz pogona ne dovodi do prestanka rada cijele sabirnice.  

 

Slika 8: Sabirnička mrežna topologija 

Nedostaci ove topologije su u tome što mora postojati najmanja dozvoljena udaljenost između odvojaka na glavnom kablu da bi se izbjegla interferencija signala; u tome što je komplikovano vršiti analizu mreže; mreže s ovakvom topologijom nisu sigurne – neovlašteni koristnici mogu narušiti sigurnost rada u mreži.

            Prsten (ring)

Prstenasta arhitektura se sastoji od nekoliko čvorova međusobno povezanih u krug. Kretanje informacija je najčešće jednosmjerno, od čvora do čvora. Moguće je i dvosmjerno kretanje informacija, ali nikad istovremeno u oba smjera.

Slika 9: Prstenasta mrežna topologija 

Kod ove topologije moguće je provjeriti da li je neka radna stanica primila poruku ili ne. Kada čvor primi poruku, on je kopira u svoju radnu memoriju a nazad šalje istu poruku sa jednim dodatnim bitom, koji predstavlja potvrdu da je poruka primljena. Veoma je važna i neophodnost jednakog pristupa mreži za sve radne stanice.

Nadzor mreže vrši radna stanica kojoj je dodijeljena ta funkcija. Ako se desi da jedna takva radna stanica ispadne iz pogona, jednostavno se uloga nadzornog čvor dodijeli drugoj, aktivnoj radnoj stanici. Uz pomoć posebnog softvera, moguće je podnošenje ispadanja više radnih stanica iz mreže, na taj način što se one jednostavno zaobilaze u informacijskom protoku.

Moguće je povezati više prstenova pomoću mostova, o kojima će kasnije biti riječi.

Veoma je teško dodati novu radnu stanicu u već postojeću prstenastu mrežu. U tom bi se slučaju morao obustaviti rad cijele mreže. Međutim, danas postoji jednostavno rješenje za to. Danas se mreže postavljaju zajedno sa konektorima, koji se još i nazivaju uređajima za ožičavanje (wire center – slika 10). Tako se jednostavno mogu dodati ili ukloniti radne stanice jednostavnim spajanjem ili otpajanjem sa konektora, bez prekidanja rada prstenaste mreže.