ZAKLJUČAK

 

Sve navedene i opisane komponente i proizvodi vezani za LAN-ove predstavljaju podlogu ili kostur na kojeg dolaze mrežni operativni sistemi (OS) i mrežni softver, kako onaj čisto aplikativni, tako i komunikacioni softver, polazeći od tabličnih kalkulatora, tekst-procesora, preko programa za upravljanje bazama podataka (DBMS) i knjigovodstvenih programa, do klijenata elektronske pošte ili programa za direktnu razmjenu poruka (chat). 

Također, da bi sve ovo funkcionisalo da bi se sve ovo zadržalo u funkciji, te da bi se preventirale potencijalne, greške, kvarovi i zastoji u mreži, prijeko je potrebna odgovorna administracija (upravljanje i nadzor) LAN-a. 

Što se tiče mrežnih operativnih sistema, pri podjeli LAN-ova na client-server mreže i na peer-to-peer mreže (mreže isti-s-istim), mogu se izdvojiti sljedeći mrežni operativni sistemi, i to: 

·          Artisoft LANtastic

·          Novell NetWare Lite

·          Microsoft Windows for Workgroups i

·          Macintosh proizvodi za peer-to-peer LAN-ove 

u konkurenciji peer-to-peer LAN-ova, te 

·          Novell NetWare

·          IBM LAN Server

·          Banyan Vines

·          Microsoft LAN Manager i

·          Microsoft Windows NT 

u konkurenciji client-server LAN-ova. 

Lokalne računarske mreže su bile, jesu i ostat će glavna pokretačka snaga informacionih aparata modernih velikih firmi i kompanija, kao jedino sredstvo za brz prenos i razmjenu različitih vrsta informacija, počevši od tabličnih podataka, tekstualnih dokumenata i knjigovodstvenih podataka do, u novije vrijeme, multimedijskih podataka (audio/video signala). Normalno, prenos multimedije zahtijeva nešto novije tehnologije i stabilniji prenos bez mnogo gubitaka. 

Tehnologija se, kao i uvijek, razvija. Propusnosti mreža vrtoglavo brzo rastu i obaraju granice, tako da bi moglo doći do situacije kada problem neće biti komunikacija i brzina prenosa na internetu ili u bilo kojoj drugoj, kako globalnoj, tako i lokalnoj mreži, nego će problem predstavljati brzina rada samog računara i komponenti u njemu, kakve ih danas poznajemo. 

A pošto je isplativost uvijek bila glavna crta LAN-ova, stare mreže bi mogle poživjeti još dugo uz manje, još uvijek priuštive i isplative fizičke nadograde. Za to vrijeme, super-brze propusnosti će morati čekati potpuno nove i drukčije generacije računara, čije komponente neće kaskati za optičkim komponentama koje povezuju računarske mreže, njihove čvorove i komponente. 

Neki realni napredak u veoma bliskoj i dosta realnijoj budućnosti LAN-ova mogao bi se naći u razvoju novijeg i sigurnijeg mrežnog softvera i mrežnih operativnih sistema (jer sigurnost rada na mreži u zadnje vrijeme postaje sve aktuelnije pitanje), kao i u uvođenju novih mrežnih i komunikacijskih standarda i protokola.