OSI model opisuje način na koji informacija putuje od aplikacije jednog računara do aplikacije drugog na kome se izvršava. Sastoji se od slojeva. Pri prelasku na niži nivo informacija mijenja svoj format. Kada odredišni računar primi podatke, bitovi se konvertuju u frame zaglavlje i originalne podatke. Pri prolasku kroz slojeve na svakom se uklanja  zaglavlje koje pripada tom sloju.
       Slojeva OSI modela ima sedam:

   -aplikacioni sloj
   -sloj prezentacije
   -sloj sesije
   -transportni sloj
   -mrežni sloj
   -Data link ili sloj podataka
   -fizički sloj


Fizički sloj je odgovoran za razmjenu bitova između dva računara.
Sloj podataka šalje pakete podataka između mrežnog ka fizičkom sloju. Kada primi bitove od fizičkog sloja, on ih prevodi u pakete.
Mrežni sloj upravlja sa adresiranjem poruke i translacijom logičkih (IP) i fizičkih (MAC) adresa. Ovaj sloj određuje i rutu po kojoj podatak putuje.
Sloj transporta razdvaja podatke u segmente i ponovo ih spaja. Ti segmenti zvani paketi se rastavljeni šalju mrežom i na odredištu ponovo spajaju.
Sloj sesije obezbjeđuje sesiju između dve aplikacije koje se nalaze na hostovima koji komuniciraju. Također se bavi i nekim sigurnosnim aspektima komunikacije. Najčešći korišćeni programski interfejs u ovom sloju je Winsock, mada se na Unix terminalima koristi i X-Windows.
Sloj prezentacije obavlja formatiranje podataka pri njihovoj razmjeni između aplikacija Podaci se prevode u odgovarajući format koji aplikacija koristi.
Sloj aplikacije omogućava aplikacijama pristup i rad sa raznim mrežnim servisima. Ovde se koriste razni programi za razmjenu elektronske pošte i podataka, konferencijske aplikacije poput Microsoft Net Meetinga i World Wide Web servis gdje se pomoću browser programa gleda sadržaj na Internetu.