LIRSKE PJESME

 

Lirske narodne pesme su najstariji oblik narodnog stvaralastava,jer je covek prvo poceo da iskazuje svoje misli,verovanja,svoje uzbudjenje i zanose...

Lirska narodna pesma je u pocetku verovatno bila povezana sa mnogim kultovima i bozanstvima,sa magijom i ritualima vezanim za proces rada,za prirodne pojave i stihije koje su ugrozavale coveka,a u kojima je on video natprirodne sile od kojih je osecao strah.Onda im je prinosio zrtve,organizovao velike svetkovine i vrsio magijske radnje.Sve to bilo je praceno kolektivnim plesom,pevanjem,dekorom iz kojih ce se kasnije razviti melodija i ritmicki govor ,odnosno pesma.

Za lirske narodne pesme bitna je melodija,samo pevanje,a ne i poruka ili sadrzaj kao kod epskih pesama.Lirske pesme sadrze osecanja i raspolozenja,ljubav i bol,radost i tugu,sve sto u sebi jedan pojedinac nosi i prema drugim ljudima ispoljava.

U pocetku su lirske pesme bile samo prateci deo pevanja i plesa.One su kratke,ispevane u osmercu ili lirskom desetercu,sa pauzom ili cezurom posle cetvrtog sloga i rimom koja je cesta.Lirske narodne pesme su iskrene ,bogate u slikama i motivima,pevaju o medjusobnim odnosima i svemu sto cini zivot.

          U zavisnosti od toga o cemu pevaju lirske narodne pesme se dele na:

 

-mitoloske                                                           -poslenicke(pesme oradu)

-obredne                                                              -ljubavne

-obicajne                                                             -saljive

-porodicne                                                           -pobozne

                                                                            -pesme sa motivima iz Drugog svetskog

                                                                              rata

 

Mitoloske pesme su najstarije,nastale u dalekim paganskim vremenima;nose u sebi predacka verovanja u natprirodna bica(kao sto su vile),a u sebi nose i kosmoloske vizije drevnog coveka,tj. njegove predstave o Suncu,Mesecu,zvezdama..

 

Obredne pesme po svom nastanku takodje vrlo drevne,vezane su za godisnje promene i prirodne pojave.U njima su i tragovi "slovenske prazajednice", a prate ih i kultne radnje,odredjeni obredi,okrenutost covjeka prema prirodi,u cemu treba vidjeti jedan od znakova da su nastale u vreme kada je covek presao na zemljoradnju i kada se pocelo strepiti od poplava,susa i raznih nepogoda.

Dele se na:dodolske,koledarske,kraljicke,djurdjevske,ivanjske,lazricke.

U svim ovim obrednim pesmama dat je mahom odnos prema prirodi:oprastanje od zime,dolazak proleca..branje cveca itd.

 

Obicajne pesme su bliske obrednim,a vezane su za odredjene trenutke vrlo vazne za coveka.Dok su obredne pesme ispunjene osecanjima ove pesme su prateci deo svetkovina.Ova grupa pesama se deli na:slavske,zdravice,svatovske i tuzbalice.

 

Porodicne pesme za predmet pevanja imaju upravo porodicne odnose,posebno je prisutan motiv ljubavi majke prema djetetu,kao i motiv ljubavi sestre prema bratu,koja je i najjaca u tom krugu pesama.U ovu grupu pesama neki svrstavaju i uspavanke,u kojima je,na vrlo poetican nacin iskazana ljubav majke prema djetetu dok ga uspavljuje.

 

Ljubavne pesme su najbrojnije narodne pesme;one su najbogatije u motivima,u jeziku i pesnickim postupcima;one su najpotpunije u izlivima osecanja,one su pesnicko izobilje raznolikosti.U drevnim ljubavnim pesmama i priroda ima svoje mesto,jer se tada sve odvijalo iskljucivo u okviru prirode.Ona istice telasnu lepotu,prikazuje susrete momka i devojke,njihovu ceznju,patnju,snove,prkos,naivnost,ali i culnost.Ljubav je diskretna i prikrivena,cesto naispunjena ili samo ceznja,ali i pored toga ljubav je jaka,ponekad jaca i od smrti.

 

Pesme o radu nastale su u procesu bavljenja odredjenim poslovima.Kako su ljudi prelazili sa jedne delatnosti na drugu,tako su nastajale i nove pesme sa novim motivima:pesme o lovu,o zetelackim radovima,pastirske pesme...Narocito je mnogo pesama vezano za zemljoradnicke poslove u kojima se istice radost,polet takmicarski duh...

Najcesce su kao i ljubavne pesme date u dijaloskoj formi,pri cemu se cuju dva glasa,a mnoge su i na granici izmedju poslenickih i ljubavnih.U svim ovim pesmama izrazena je ljubav prema radu,kao izvoru zdravog zivota,dakle optimisticka vizija ljudskojg trajanja.

  nazad