O DJELU

''Vreme smrti'' je roman Dobrice Ćosića, koji se sastoji iz četiri toma, čija se radnja odvija u Srbiji, za vrijeme Prvog svjetskog rata. Glavni likovi su iz porodica Katić i Dačić, čije su sudbine isprepletane. Kazivanje u romanu je ostvareno na dva plana: opštem i pojedinačnom.

Opšti (istorijski) plan ostvaruje se prikazom istorijskog događaja - Prvog svjetskog rata, na tlu Srbije. Prikazano je djelovanje Vlade, Skupštine, diplomatije, General-štaba; pokreti vojske, bitke; atmosfera fronta i bolnice. Prikazano je djelovanje velikog broja istorijskih ličnosti, koje su spona opšteg i pojedinačnog. Ove ličnosti prikazane su u dvostrukom svjetlu: kao ličnosti koje stvaraju istoriju i ostavljaju tragove u njoj, i kao ličnosti koje imaju individualna svojstva izražena u čisto intimnim trenucima njihovog istorijskog bivstvovanja.

Vrijeme koje obuhvata radnja romana su dvije kalendarske godine, ali je to ustvari nepuna godina od izbijanja rata do povlačenja preko Albanije. U romanu su na najbolji način aktivirane sve osnovne epske supstance: vrijeme, prostor, događaj i ličnosti. Vrijeme je relativno kratko jer obuhvata nepunu godinu ratnih dana. Mjesto dešavanja je cijela Srbija, koja predstavlja jedno veliko ratište, ali se unošenjem dokumentarne građe, prostor proširuje i na zemlje Antante i Centralnih sila i njihove glavne gradove. Osnovni događaj je rat, ali je prikazano i mnoštvo situacija koje zahvataju cijelu Srbiju i mnogo likova i njihovih sudbina.

Stradao je veliki broj ličnosti koje su ostavile trag u srpskoj istoriji, ali je tragedija jednog naroda, sa cjelokupnim njegovim obilježjima, jedan od osnovnih motiva djela. Da je djelo u velikoj mjeri istorijsko, pokazuje pomenuta dokumentarna građa u vidu pisama, zapisa, izjava, naredbi, članaka ... To su Ivanova pisma roditeljima, zapisi kralja Petra, dopisivanje zarobljenika sa porodicama, te Zapisi Neznanog Bolesnika koji čine kraj svakog poglavlja u trećem dijelu romana.

U dijelu se govori o sudbini mnogih likova, koje je Ćosić umjetnički oblikovao. Oni pripadaju različitim društvenim slojevima, imaju različito obrazovanje i uloge. U romanu srećemo i istorijske i fiktivne ličnosti. Kod istorijskih, pisac je ispoštovao njihovo istorijsko postijanje, ali je dodao duh, za koji ne možemo saznati iz istorije. Fiktivne ličnosti je Ćosić pažljivo oblikovao. Svaki lik predstavlja svijet za sebe i ima originalnost karaktera, psihologije, svijesti i misli. Srećemo političare, vojskovođe, vojnike, seljake, građane ...

Narod ima istaknuto mjesto u romanu. Oličen je u vojsci koja se bori za svoju zemlju, u bolesnicima koje ubija bolest koju je donio rat, u demonstrantima ispred skupštine, u rulji koja juri u vozovima, u kolonama koje bježe preko Albanije. Ali narod čine pojedinci sa različitim karakterima, obrazovanjem, željama, potrebama, mislima, stradanjima, sudbinama ... Mnogo je pojedinaca koji se izdižu iz mase i koji imaju značajnu ulogu u istorijskim i književnim događajima.

Roman ne završava pobjedom ili porazom. Roman završava dolaskom srpskog naroda na more i u neizvjesnosti, gdje ne prestaju patnje i stradanja. Sagu o Prvom svjetskom ratu Ćosić nastavlja u romanu ''Vreme zla''.