Za igru su potrebna dva tima od po 11 igraca. Igra traje dva poluvremena od po 45 minuta s odmorom od 15 minuta. Cilj igre je da se postigne sto vise golova i samim tim ostvari pobjeda. Da bi gol bio priznat, lopta mora preci svojim cijelim obimom gol-liniju. Gol je omedjen sa stativama koje su udaljene 7,32 m, a precka je postavljena na visini od 2,44 m. Fudbal se moze igrati svim dijelovima tijela osim rukama od ramena do sake. Igraliste je pravougaonik najvece velicine 110 x 75 m, a najmanje 100 x 64 m m. Podijeljeno je na dva dijela, a u svakom postoji peterac - golmanov prostor oko golova ( pravougaonik 5,5 x 18,32 m ), te sesnaesterac ( takodje pravougaonik 16,5 x 40,32 m ). Lopta ima precnik od 68-71 cm, a tezina joj je od 396-453 g.

Za igru u malom fudbalu, koji je sve popularniji na nasim prostorima, potrebno je 6 igraca ( 1 golman + 5 igraca ). Takodje, postoji i mali fudbal koji se igra sa 5 igraca ( 1 golman + 4 igraca ), po kojima se igraju zvanicna svjetska i evropska prvenstva u malom fudbalu. Dimenzije terena su manje od dimenzija u velikom fudbalu, kao i dimenzije golova. Duzina golova su od oko 2 do 5 m. Visina gola je oko 2 m. Golmanski prostor je oznacen polukrugom precnika 6 m ciji se centar nalazi na pola udaljenosti izmedju stativa.