GENETIČKA USLOVLJENOST PONAŠANJA

by Stana Kopranović

Ponašanje

Prilaz proučavanju  genetičke  uslovljenosti ponašanja je  poslednjih godina dao vidne rezultate, privlači posebnu pažnju ne samo biologa već i daleko šireg kruga ljudi. U suštini ponašanje obuhvata svu raznoliku aktivnost jedinke usmjerenu na uspostavljanju njene ravnoteže sa spoljašnjim svijetom, a koja je u krajnjoj liniji namijenjena njenom samoodržanju i produženju vrste. Svako ponašanje (bez obzira na njegovu složenost) je rezultat koakcije genetičkih determinanti i sredine. Kada govorimo o genetičkoj uslovljenosti ponašanja naša pažnja je usmjerena, prije svega, na analizu mehanizama genetičke komponente (determinante) ponašanja. Ponašanje je karakteristično za svaku vrstu, ali i svaka jedinka vrste posjeduje nijanse u ponašanju. Ono se u cjelini razvija i uobličava u toku života u dodiru sa spoljašnjim svijetom, ali mu je u osnovi genetska konstitucija. Ponašanje podstiču i spoljni i unutarnji podražaji. Pri tom, postoje i kritična razdoblja za optimalan uticaj okolinskih cčinilaca na određen vid ponašanja. U vezi stim je poznat "fenomen utiskivanja". Genetsku osnovu ponašanja izučava genetika ponašanja (Behaviour genetics). S obzirom na nedeovoljnu ispitanost i složenost čovjekovog ponašanja ono bi se lakše moglo shvatiti upoređivanjem sa podacima o genetskoj osnovi ponašanja životinja. Tako se izgradio i čitav pravac – komparativna (uporedna) psihologija (izučava ponašanje u filogenetskom razvoju). Pa ipak, prednost u proučavanju nasljeđivanja određenih karakteristika kod čovjeka jeste mogućnost da se prati ispoljavanje tih karakteristika kod najbližih srodnika ispitanika. To omogućava da se formira razgranata shema nasleđivanja datih karakteristika (tzv. filogram ili rodoslovno stablo) na osnovu čega je moguće suditi o prirodi njihove nasljednosti. Pri tom se najinstruktivniji podaci dobijaju upoređivanjem parova monozigotnih (MZ) i dizigotnih (DZ) blizanaca, koji najčešće odrastaju pod veoma sličnim uslovima sredine. Ako su sličnosti u ispoljavanju odredjene osobine (tzv. konkordnost) znatno veće kod monozigotnih nego kod dizigotnih blizanaca to ukazuje na veci značaj genetiskih faktora u odnosu na faktore sredine. Ako su monozigotni blizanci rasli i odgajani odvojeno može se preciznije odrediti efekat različitih sredina na isti genotip. Korištenjem tzv. unutarklasnog koeficijenta korelacije za identične blizance koji su rasli zajedno – rmzt-i onih koji su rasli odvojeno- rmza – moguće je odrediti relativan uticaj sredine (E) iz sledeće relacije: E=(rmzt –rmza)/(1-rmza).

Kad su pitanju diskontinuirane odlike ponašanja stepen uticaja genetičkih faktora (H-tzv. Holcingerov indeks) najčešće se izračunava korišćenjem konkordnosti monozigotnih (Cmz) i dizigotnih blizanaca (Cdz):

H=(Cmz-Cdz)/(100-Dz). U slučaju kontinuiranih osobina upotrebljavaju se koeficijenti korelacija (r). Holcingerov indeks se ovdje izračunava iz formule H=(rmz-rdz)/(1-rdz).

NAZAD

Design by SAM®