63.PADOBRANSKA

Najzesca iskusenja

63.Padobranska brigada vojske jugoslavije predstavlja specijalnu jedinicu sa najduzom tradicijom u jugoslovenskoj armiji,cija reputacija i popularnost prevazilaze granice SR Jugoslavije 

Prva padobranska jedinica na ovim prostorima ,cije tradicije neguje i nastavlja 63. padobranska brigada VJ,nastala je prije 58 god.,tacnije:14.oktobra 1944.,godine u Bariju(Italija).Tada je od partizanskih boraca koji su zavrsili padobransku obuku ,oformljen Prvi padobranski bataljon NOVJ.Medjutim,i pored velike zelje pripadnika ,ovoj jedinici nije bio poveren nijedan borbeni zadatak 

Posto je konstatovan znacaj postojanja jedne ovakve jedinice,5.2.1953. godine u Sapcu je formirana 63. Padobranska brigada, jacine 3 bataljona.Brigada je naredne godine ,zbog boljih uslova preseljena u Novi Sad.1959. god. brigada je rasformirana a od nje su nastale 3 samostalna padobranska bataljona.

 

Znacajno ratno iskustvo

Tek 1967. godine u Nisu je ponovo formirana padobranska brigada sa imenom koje i danas ,s ,ponosom nosi.Prvo ucesce u borbenim dejstvima jedinica je imala u junu 1991.godine, u Sloveniji.Posebno je bila znacajna njena uloga u zastiti vojnih objekata (aerodroma) i ljudstva,a tokom 1998 i 1999 god.i na zastiti jugoslovenske granice i u borbi protiv siptarskih terorista na Kosmetu.Ucesce i rad 63. padobranske ,tokom ulaska nasih snaga u Kopnenu zonu bezbjednosti na jugu Srbije 2001. god. od strane domacih rukovodilaca i stranih posmatraca ocjenjeni su visokom ocjenom.U toku do sadasnjeg postojanja preko 40 padobranaca izgubilo je zivot prilikom padobranskih skokova i izvrsavanja borbenih zadataka.

 Od osnivanja Brigade, do danas,ovi padobranci ucestvovali su na oko 200 vecih zdruzeno -taktickih vjezbi, sa veoma zapazenim uspjehom.Od 1947. do 1999. godine,Jedinica je izvrsila oko 330000 padobranskih skokova,a u poslednjih desetak godina izvede 10000 skokova godisnje.Na vezbi "Poskok 96" padobranci su izveli specijalni desant sa visine iskakanja od 5500m, uz otvaranje padobrana na 800m, primjenjujuci tehniku "visoko iskakanje-nisko otvaranje".Posebnost ovog desanta bila je velicina desantnog prostora-35 komandosa,desantiranih s visine od 5,5 km, prizemljilo se u reon velicine polovine fudbaskog igralista,rezultat na svjetskom nivou.

                                                                                                                

 

 

Slozena,naporna obuka

Padobranska obuka deli se na osnovnu ,visu i instruktorsku.U toku osnovne obuke izvodi se sedam skokova,od kojih dva nocna,a skace se sa desantnim padobranima"Kluz" PD-08-3U(okrugla kupola).Desantnitno skokovi skacu se na prinudno dejstvo sa visine od 400 do 800m ,a tzv."skokovi sa stabilizacijom" sa 2000 do 3000 m.

Visu padobransku obuku polaze bolji padobranci.Kao i u ostalim specijalnim jedinicama u svetu,i ovdje se primjenjuju 2 tehnike skakanja:VIVO (visoko iskakanje-visoko otvaranje) i VINO(visoko iskakanje-nisko otvaranje).

Za ove skokove koriste se padobrani sa"krilo"kupolom ("Kluz-1A","Kluz-5").Instruktorski kurs zavrsavaju iskusni padobranci-starjesine sa vecim padobranskim stazom i vise stotina skokova,poslije cega sticu zvanje padobranskog instruktora.

 

                                                                    

'Prezivi i pobedi'

Prilkom resavanja ovih zadataka vazi pravilo:'Sto prije otkrij i unisti,savladaj prostor,prezivi i pobedi!'Ekipu cini 5 clanova,svaki nosi automatsku pusku sa jednim okvirom,zastitnu masku i cuturu.Na svaku radnu tacku kao i na cilj ,ekipa mora da dodje kompletna(sa svim clanovima),sto zahteva podjednaku psiho-fizicku pripremljenost i uvezbanost svakog pojedinca.Vreme pocinje da se meri (start)10min posle prizemljenja poslednjeg clana ekipe.U disciplini gadjanja automatskom puskom ,svi clanovi ekipe gadjaju u metu udaljenu 100m.Probnih metaka nema, vreme za gadjanje je neograniceno, ali se uracunava u ukupno vreme takmicenja.Znaci potrebno je biti i precizan i brz.

Na  svakoj radnoj tacki prisutan je sudija koji , u listu ekipe, potpisom overava da je ona na toj tacki izvrsila zadatak.Strucnjaci su izracunali da je ,usled velikih naprezanja, svaki takmicar u proseku, na cilju laksi za 4-5 kg i da je u njihovom znoju,za 4-5 sati iscrpljujuce borbe na terenu sagorelo oko 3000-4000 kalorija.Ali ,radi se o pravoj vezbi i rigoriznoj proveri spremnosti i sposobnosti bez "foliranja'.sto i jeste njena svrha.Sve u sklaldu sa sloganom:"Vise znoja u miru-manje krvi u ratu".

 

Pocetak                                                        NAZAD