ZNAMENITOSTI PRAGA

 

 

Stari grad (Stare Mesto)

 

 

Mali grad (Mala Strana)

 

 Mali grad je osnovao kralj Otakar II Premisl, u drugoj polovini 13. veka. U ovom delu grada, koji je sa Starim gradom spojen Karlovim mostom, nalaze se raskošne palate i aristokratske kuće u renesansnom i baroknom stilu, sagrađene u doba kontra-reformacije Katoličke crkve.

 

 

Praški zamak: 1. Španska većnica, Rudolfova Galerija, 2. Katedrala Sv. Vida, 3. Vrt na južnoj strani, 4. Kraljevski vrt, 5. Kraljevski letnjikovac, 6. Plesna dvorana, 7. Škola jahanja, 8. Barutna kula Mihuljka, 9. Stara kraljevska palata, 10. Bazilika Sv. Đorđa, 11. Zlatna ulica, 12. Burgraova kuća, 13. Lobkovič palata, 14. Carska konjušnica i Galerija slika.

 

U okviru Praškog zamka nalaze se:

 

 

 

 

 

Novi grad (Nove Mesto)

 Novi grad je glavni komercijalni centar Praga, koji je najviše dobio na značaju u drugoj polovini 19. veka, kada je spojen sa Starim gradom i kada je izgraćen niz javnih i stambenih građevina u stilu “nove umetnosti”. Centralni deo ovog dela grada nosi naziv “Zlatni krst” i predstavlja elitnu stambenu četvrt Praga.

 

 

 

 

 

Zanimljivosti

 

Za Višehrad se vezuju mnogi mitovi i legende. Jedna od legendi, koja nije u potpunosti u skladu sa istorijskim činjenicama, govori o postanku imena Praga. Naime, Višehradom je za vreme dinastije Premisla vladala princeza Libuše. Kako je zemlja narastala, ukazala se potreba za novim gradom, pa su podanici upitali princezu gde da ga sagrade. Ona im je predložila: “Tamo gde su četiri elementa u skladu - plodno tle, zdrav vazduh, dovoljno šume za vatru i čista voda.” Pošto su se princeza i princ popeli na najvišu tačku Višehrada, princeza je pri zalasku sunca ispružila ruku prema istoku, u pravcu gustih šuma i rekla: “Vidim visok dvorac čija slava doseže do zvezda. Ukoliko, narode, pođete tamo u gustoj šumi srešćete čoveka koji delje prag za svoju kuću. Na tom mestu podignite dvorac i nazovite ga po pragu koji čovek delje - Prag!” I bi tako.

 

 

Svojevremeno je jedan novinar zapisao o običajima Pražana: “Ne znam za još jedan narod koji i na sahrane poziva, a ukoliko te pozovu u kuću, ispred stana izuvaš cipele. Taj za većinu Evropljana neobičan čin ima simboliku - sa cipelama ispred praga ostavljaš nečistoću spoljnog sveta i u kuću ulaziš čistog srca.”

 

 

U Prag dolaze turisti iz celog sveta, a po broju onih koji ga pohode je ispred NJujorka. Zbog toga su cene stambenog i poslovnog prostora dosta visoke. Gradske fasade su “umivene”, dvorišta pretvorena u restorane, a u prodavnicama se može kupiti sve “od igle do lokomotive”. Racionalni, vredni i praktični Pražani mudro i nenametljivo čuvaju lepotu svog grada. Zato i ne čudi fascinantna rečenica ispisana u Naconalnom teatru: “Narod - sebi”. Dakle, građani Praga spajaju lepo sa korisnim - neguju svoja kulturna obeležja i ujedno tome pridodaju sve što se može pretvoriti u turističku atrakciju i ekonomsku dobit.

 

 

                        POČETNA STRANA             ISTORIJA PRAGA             GALRIJA PRAG         KVIZ