-HOME-    -HRANA-    -ANIMACIJE-    -AUTORI-

 

 

U zaštiti i lečenju organa za varenje najvažnije je dobro planiranje jelovnika i sticanje zdravih navika u ishrani:

Slatka jela

Preterano uzimanje slatkiša štetno je za sve bolesti želuca, ali škodi i zdravim osobama, jer izaziva suvišno lučenje želudačne kiseline. Najpodnošljiviji su keks i suvi kolači.

Ono što treba da Izbegavamo su sladoled i hladnikremovi, masna i pržena testa, testa sa kvascem i lisnata testa sa maslacem.

Meso i masnoća

Masnoće najviše opterećuju sistem za varenje, a osim toga mogu da dovedu i do povišenog holesterola u krvi. Stoga moramo kontrolisati unos masnoća.

Ne smemo konzumirati masna mesa (od svinjetine samo but i krmenadle), čak ni masne ribe, usoljena mesa, konzerve, masne kobasice... Treba izbegavati i masne i zrele sireve.

Ljuti začini su zabranjeni kod oboljenja želuca.

Uključiti što više povrća, prema preporuci lekara, kuvanog i - kada je to moguće - svežeg.

Količina i sastav hrane

Da bismo obezbedili lakšu svarljivost hrane moramo se pobrinuti ne samo o kvalitetu namirnica, već i o kvantitetu i koncentraciji, zapravo kombinaciji hranljivih sastojaka u maloj zapremini hrane (npr. gibanica koja sadrži sir, jaja i masti).

O hranljivim sastojcima i nutritivnoj vrednosti pojedinih namirnica detaljnije vam govorima na stranama Zdrava hrana ›››, a na stranama Zdrav život ››› su informacije o nutritivnim potrebama.

Temperatura hrane

Isto tako važan faktor je i temperatura hrane. Suviše topla, a isto tako i suviše hladna, jela iritiraju naš sistem za varenje i potencijalni su izvor oštećenja, usled temperaturnog naprezanja tkiva.

Način uzimanja hrane

Način uzimanja hrane su takođe veoma značajni. Obroke ne smemo uzimati u žurbi i nestrpljivo, kao utehu u stresnim situacijama. Naprotiv, moramo obezbediti mir, jesti sporo i u tišini, za lepo postavljenim stolom i u prijatnom ćaskanju.

Ritam obroka

Dnevni ritam ishrane je od presudne važnosti. Naše dnevno potrebe moramo rasporediti u najmanje tri obroka, a kada imamo oboljenja sistema za varenje u najmanje pet dnevnih obroka.

Preskakanje obroka je škodljivo kao i preobilna ishrana, jer veoma opterećuje želudac i stvara deponije rezervne hrane, u vidu masnoća, u organizmu. A kada preskočimo obrok i kada organizmu zatreba hrana iz unutrašnjih rezervi, naš organizam ne troši te deponije, već najpre izgubimo rezerve vode, pa počne razgradnja mišićne mase i tek na kraju se razlažu masnoće. Dakle, otvaramo sebi put u gojaznost.

Žvakanje

Jedna od najvažnijih faza u preradi hrane, koja utiče na lakšu svarljivost, je žvakanje - jedina aktivnost u procesu varenja koja zavisi od naše volje. Ukoliko nedovoljno žvaćemo hranu, izostaje prva faza lučenja želudačnog soka. To ima prednosti samo kod osoba koje pate od povećane želudačne kiseline i tada upravo treba birati hranu koja se kraće žvaće. U ostalim slučajevima nedovoljno žvakanje je veoma opasno po sistem za varenje: veliki i tvrdi komadi mogu da povrede sluzokožu želuca, varenje traje znatno duže, kao i pražnjenje želuca.

 

 

Organsku materiju koju proizvode zelene biljke fotosintezom, koriste čitavi nizovi potrošača. Zajedno sa proizvođačem koji se nalazi u osnovi niza, serija potrošača obrazuje lanac ishrane (vidi tabelu). Prva karika u lancu je najčešće proizvođač, ali mogu biti i organski otpaci. Poslednju kariku u lancu čini potrošač koji u životnoj zajednici nema direktnih prirodnih neprijatelja.

 

 

 

biocenoza    

                                             LANCI  ISHRANE

 

     PROIZVOĐAČI

                         POTROŠAČI

 

     RAZLAGAČI

         biljojedi

       mesojedi

bara

fitoplankton             deverika                                      štuka

mikroorganizmi


livada

 trava                                    skakavci                         gušteri


stepa

           trava                              srna                              vuk

bakterije


listopadna šuma

 hrast       miševi   sokomišar                      

gljive

         
 

 

Životinje potrošači su obično istovremeno članovi više lanaca ishrane jer se retko hrane samo jednom vrstom biljne ili životinjske hrane. Isto tako, biljka proizvođač skoro redovno predstavlja početnu kariku za veći broj lanaca ishrane. To znači da različiti lanci ishrane imaju zajedničke karike pomoću kojih se međusobno ukrštaju i čine splet lanaca ishrane.

Lanci ishrane pokazuju jednu opštu pravilnost: brojnost (biomasa) pojedinih vrsta (karika u lancu), opada u smeru od proizvođača ka krajnjem potrošaču.(Od ovog pravila odstupaju parazitski lanci ishrane pošto sićušan parazit može da ima mnogo krupnijeg domaćina.) Šuma ima veliku biomasu (osnova piramide) i u njoj živi veliki broj biljnih insekata. Takođe, brojni, ali manje od prethodnih, su insekti mesojedi. U odnosu na njih, daleko je manje ptica koje se hrane insektima. Čitava šuma može biti stanište samo jednom paru ptica grabljivica (vrh piramide). Grafički se to predstavlja pomoću trofičkih piramida.