POČETNA STRANA    RIBOLOV    ANIMACIJE    AUTORI

 

 

PRIBOR

Plovci
Plovak je jedini vizuelni kontakt sa ribom i samim tim treba da bude veoma upadljiv. Izrađuju ga od različitih materijala, drveta, plute, plastike... i najrazličitijih je oblika. Oblik i vrsta plovka zavisi od terena na kom se peca, nekima je deo koji je u vodi deblji (kontraši) dok je kod nekih taj deo uži. Postoje fiksni i klizeći -fiksni stoje na dubini koju smo namestili i dubina se mora ručno menjati, -klizeći imaju graničnik koji im ograničava do koje će dubine spustiti mamac. Kada vadimo udicu iz vode klizeći plovak se spusti do olova tako da je nezamenljiv za pecanje na velikim dubinama-kraćim štapovima. Neki među plovke ubrajaju i vaser kuglu koja se koristi pri varaličarenju na bucova.
 
 
Udice
Sportsko-rekreativni ribolov je nezamisliv i nemoguć bez udice. Ona je stara koliko i ovaj naš sport samo što se vremenom radilo na njenom poboljšanju, kako u pogledu strukture materijala tako i na njenom izgledu. Proizvođača udica ima mnogo, mi bismo izdvojili: "Gamakatsu", "Kamasaki", "Mustad", "Dam" i "Zlatni lav". Veličina udice koju ćete koristiti usko je vezana sa vrstom ribe koju planirate da pecate. Ima ih sa jednim, dva, tri pa i četiri kraka, boje su bele, žute, brunirane, posrebrene pa čak i crvene. U zavisnosti od veličine udice urađene su i teblice za njihovu numeraciju, ali postoje dve: "Reditch" i "Kendol". Neke zemlje koriste Kendol tablicu dok se veći broj zemalja opredelio za "Reditch". Sudeći po nekim indicijama svi će uskoro preći na "Reditch"skalu. Udice možemo podeliti na dobre i loše. Bolje su one jake i čvrste koje će pući kada dostgnu tačku izdržljivosti nego one koje će se ispraviti.
 
 
Ribolovni konac
Svilene, pamučne i druge niti, ili dlaka iz konjskog repa su deo prošlosti jer su ih zamenili sintetički materijali: najlon, perlon i drugi. Najloni se razlikuju po izdržljivosti, elastičnosti, otpornosti, postojanosti boje, izdržljivošću na čvoru, ali i na dužini trajanja što je i te kako važno Veoma je teško preporučiti određenu marku najlona jer se gotovo svakog dana pojavljuju nove marke. Mi ćemo vam preporučiti neka osnovna pravila kojih se i sami pridržavamo. Osnovno je znati da se tanji najloni koriste za pecanje sitnije ribe i obrnuto. Redovno (svaku sezonu) menjajte najlone na mašinicama, jer su u principu svi novi najloni dobri najloni. Pronađite prodavca koji ima dobar promet, jer vam se inače može desiti da kupite najlon koji već 2god stoji po magacinima. Imamo kolege koje svoj najlon na mašinici menjaju svko 5-6 izlazaka na vodu, njima se nije desilo da im se pokida najlon.
 
 
Ostali pribor
Bez njega se definitivno ne može. Ako ste varaličar zamislite da "krenete" na štuku bez sajlica, virbli, karabinjera..... Zakačite kedera ispod balerine bez sajlice i šanse da upecate štuku opale su vam za nekkih 99%. Olovo koje mnogi ubrajaju u sitan pribor obavezni su u svakom priboru. Preporučljivo je imati i rezervne bužire za plovke. Tu su i meredov, kuka, keder kanta, čuvarka, čerenac.... Sve su ovo stvari bez kojih se da kažemo i može ali definitivni vam ne preporučujemo da krenete na pecanje bez njih.

TERENI

Da bi se uspešno pecalo na nekoj vodi, reci, kanalu, jezeru ili bari moramo se prethodno, ako je ikako moguće, upoznati koje vrste riba obitavaju u toj vodi, sa njenom populacijom, dalje kakav je sastav rečnog dna, koja je bryina toka, prozirnost vode itd.

Riba se može pecati tokom cele godine, sa većim ili manjim uspehom. U zavisnosti od doba godine zavisi koju količinu i vrstu primame ćemo primeniti. Od izuzetnog je značaja da pravilno "pročitamo" vodu, odaberemo pravu taktiku i pribor, i pravu primamu serviramo na pravo mesto. Mnogo "pravih" stvari zar ne. Nemojte očajavati. Ukoliko ste pravi zaljubljenik u prirodu i ribolov, ovakve stvari ćete savladati veoma lako.  

Izbor terena je jedna od ključnih stvari za uspeh pecanja. Osnovnu podelu voda možemo izvršiti kao:

Svaka od ovih voda zahteva poseban pristup pecanju. Ovde ćemo obratiti pažnju na odabir samog mesta za pecanje na određenoj vodi.

Na kanalima riba se traži iza vodenog rastinja, iza baira, odseka na dnu u rupama i mestima sa tvrdim postojanim dnom. Na mestima na kojima se nalzi mulj koristi se specijalna hrana koji taj mulj razbijaju i ujedno izdvajaju određenu količinu kiseonika što veoma stimulativno utiče na ribu (MOSELIN explosiv, LA SIRENE x21, ETANGS 4,21  za stajaće i sporo tekuće vode).