TIGROVI
| Osobine | Rasprostranjenost | Podvrsta | Ugrozenost | Zanimljivosti | Kviz | Galerija |

UGROZENOST

Početkom 19. veka postojalo je 100.000 tigrova. Danas se taj broj značajno promenio. U svetu živi negde između 5.000 i 7.000 tigrova. Najugroženiji je južnokineski tigar. U svetu ih ima manje od 100. Preteran krivolov, uništavanje staništa itd. dovelo je tigra na granicu opstanka. S izuzetkom africkih lavova, sve ove velicanstvene životinje nalaze se na listi visoko ugroženih životinja.

Dok se cine ozbiljni napori da se u zarobljeništvu odgaje mladunci kako bi se osiguralo da ove macke prežive još dugo vremena, njihov opstanak u divljini povezan je sa kompleksnim politickim i ekonomskim odlukama. Javanski tigar je ipak najugroženiji. NJih je ostalo manje od 10 u njihovom prirodnom staništu.

U vreme atentata na Indiru Gandi, 1984, u Indiji je bilo oko četiri hiljade tigrova. Zvanična procena je da ih sada ima oko tri i po hiljade, ali pojedinci procenjuju da bi stvarna cifra mogla da bude upola manja od te.

 

 Iako je tigar zakonom zaštićen u svim zemljama u kojima obitava, krivolov ne prestaje te izravno ugrožava već ionako oslabljene zajednice. Realno je očekivati da će tigar iz svog prirodnog staništa nestati prije 2010. godine, prema kineskoj tradiciji, dvijetisućitoj godini tigra. Što čovjek može učiniti za tu divnu životinju? Zoološki vrtovi diljem svijeta su poput Noine arke koja je nastojala spasiti ugrožene životinje. Razmnožavanje životinja u zatočeništvu prije desetak godina bilo je prilično neuspješno, a uginule životinje zamijenile bi nove dovedene iz prirode. Kako je danas broj tigrova u prirodi ekstremno mali (južnokineski tigar posljednji put je viđen u divljini prije 10 godina), ta praksa više ne dolazi u obzir. Mnogo se posvećuje njezi i zdravlju životinja te razmnožavanju životinja u zatočeništvu, pri čemu nije najvažnija kvantiteta, već kvaliteta. Svrha cijelog programa za spašavanje tigrova jest povećanje genetske različitosti tigrova u zatočeništvu koja je nužna za opstanak vrste. Populacija tigrova u zatočeništvu genetsko je "osiguranje" za budućnost onim zajednicama tigrova u divljini koje zbog fragmentacije populacije postaju sve slabije. Naime, zajednice su odvojene jedne od drugih zbog čovjekove intervencije u staništu, pa su osuđene na parenje unutar zajednice, što je genetski oslabljuje, a mladunci dolaze na svijet nesposobni za preživljavanje.

 

Pitate se šta možete konkretno učiniti?

Podržavajte lokalne i globalne organizacije koje vrše pritisak na države kako bi se zaštitile ugrožene vrste.
Nemojte kupovati nikakve proizvode koji su napravljeni od kože divljih mačaka ili bilo koje druge ugrožene vrste.
Za samo 3 evra mesečno možete "usvojiti" veliku mačku po svom izboru. Mnogi azili za divlje životinje imaju ovakav način rada. To je odličan način da pomognete napore da se očuvaju ugrožene vrste.
Podržavajte ekoturizam - Odgovorni turizam može pomoći u zaštiti nekih od najugroženijih vrsta na svetu promovisanjem zaštite mesoždera i njihovih staništa, i stvarajući izvore finansiranja lokalnih zajednica.
Prijavite se [ukoliko govorite engleski jezik] na vesti organizacije Cat Specialist Group kako bi redovno dobijali informacije u vezi spasavanja divljih mačaka.
Skrenite pažnju drugih na ugroženost divljih mačaka. Objasnite situaciju svojoj porodici i prijateljima