Naslovna strana
Fotosinteza
Karotenoidi
Plastid

Fikobilini

Hloroplast

Hlorofil

Galerija

Kviz

 

Fikobilini

Fikobilini su kao i karotenoidi pomoćni fotosintetički pigmenti koji upijaju svetlost koju hlorofil ne prima, menjaju joj talasnu dužinu i usmeravaju je nakon toga na hlorofil. Vrste su fikocijan i fikoeritrin.
Ovo su pigmenti koji se sreću samo kod algi u kojima imaju pomoćnu ulogu koja se sastoji u absorbovanju onog dela svetlosne energije (500-600 nm) koju ne absorbuju hlorofili. Ovu energiju fikobilini predaju hlorofilima. U ovoj osobini fikobilina je njihova najvažnija biološka uloga jer u uslovima manje ili veće zasene (na staništima van vode) ili u uslovima smanjenog intenziteta i kvalitativno izmenjene svetlosti (dublji slojevi vode) organizmi koji ih poseduju mogu da se razvijaju. Njihove hromoforne grupe su tetrapiroli koji su povezani u otvoreni lanac, tj. ne obrazuju prsten kao hlorofili. Oni nemaju ni atom metala u molekulu, ali obrazuju kompleks sa belančevinama sa kojima je vezana hromoforna grupa fikobilina. Fikobilini apsorbuju zelenu i žutu svetlost.
Do danas je poznato 13 fikobilina. Oni se dele u tri kategorije: fikocijanine (plavi fikobilini), fikoeritrine (crveni fikobilini) i fitohrome. Tako fikoeritrini imaju najveću apsorpciju između 540 i 570 nm, a fikocijanini između 615 i 650 nm. Fitohromi su plavi fikobilini i funkcionalno su različiti od ostale dve kategorije fikobilina i nađeni su samo kod zelenih algi i biljaka.
Sami fikobilini su po hemijskom sastavu tetrapiroli udruženi sa proteinima (biliproteinima). Pigment fikobilin ne oslobađa se lako od proteina i otuda je u praksi proučavan kompleks fikobilina sa proteinima, a ne slobodni fikobilin. Fikobilini vezani za biliproteine imaju sposobnost fluerescencije koju gube kada se ovaj kompleks raspadne. Nerastvorljivi su u različitim mastima, ali ih rastvara voda. Zbog toga se iz uginulih ćelija lako gube. Iz živih ćelija voda ove pigmente ne može da izvuče jer su čvrsto vezani sa drugim jedinjenjima. Fikobilini se nalaze u fikobilizomima. Ovi pigmenti su nađeni samo u ćelijama tri razdela: Cyanoprocaryota, Glaucophyta i Rhodophyta.