5.0 GNOME grafičko okruženje


Početna strana


5.1 Uvod

      Jedna od glavnih odlika svih sistema temeljenih na UNIX-u su mnogobrojne mogućnosti, odnosno mogućnost izbora. Tako stvari stoje i sa grafičkim okruženjima. Na gotovo svim većim distribucijama Linuxa dolaze dva ili više grafičkih okruženja. Dok operativni sistem Windows ima samo jedno grafičko okruženje, Debian GNU/Linux osnovnom instalacijom nudi dva grafička okruženja, a upotrebom sistema paketa, možete instalirati još četiri.
    Grafička okruženja nude veliku mogućnost prilagođavanja, jer praktično možete urediti i prilagoditi svojim potrebama svaki njihov dio. Ali glavna razlika se može uvidjeti u načinu tog prilagođavanja. Iz tog razloga danas postoje dva glavna grafička okruženja – GNOME i KDE, koja možemo okarakterisati kao složene, jer je njihova zajednica korisnika prilično velika, a samim tim postoji i veliki broj alata za uređivanja (tema, stilova, ikonica, “spravica” i sl.). U zadnje vrijeme, znatno je porasla popularnost okruženjima XFCE i Enlightenment, koja obiluju grafikom i efektima, kao i velikim mogućnostima prilagođavanja, ali nedovoljno kako bi mogli konkurisati GNOME-u i KDE-u. Pored navedena četiri, možete instalirati i nešto grafički siromašnija, ali zato poprilično brza i neopterećena okruženja, poput Fluxbox-a i Blackbox-a, koja nisu previše zahtjevna pa su samim tim namjenjena radu na slabijim računarima.
    Podrazumjevano grafičko okruženje na Debian GNU/Linux-u je GNOME. Ovo grafičko okruženje je nešto siromašnije softverom od KDE (kvantitetom, ali ne i kvalitetom), ali podjednako (ako ne i više) prilagodljivo i nudi mogućnost izbora srpskog jezika. GNOME krasi prvenstveno elegancija, red, velika mogućnost prilagođavanja, brzina i praktičnost. Takođe, svaki program napravljen za ovo okruženje tj. baziran na bibliotekama ovog okruženja se može okarakterisati kao proizvod vrhunskog kvaliteta, kako estetskog, tako i funkcionalnog. Važno je napomenuti da sav softver koji je pravljen za KDE okruženje možete pokrenuti i na GNOME okruženju, ali je brzina samog izvršavanja nešto sporija. Važi i obrnuto.

  • 5.1.1 Pristupanje sistemu

Kada se učita Debian GNU/Linux, automatski se pokreće grafičko okruženje. Prvo što se pojavljuje je menadžer pristupa tj. GNOME Desktop Manager (GDM).

  1. U polje username unijeti korisničko ime, a potom kliknuti na dugme OK ili pritisnuti tipku ENTER.
  2.  Zatim unijeti šifru u polje password i potvrditi sa ENTER ili klikom na dugme OK.

U slučaju da je unešeno nepravilno korisničko ime ili šifra, GDM će se resetovati uz upozorenje. Potrebno je ponoviti postupak.


  • 5.1.2 Instalacija srpskog jezika
Ako je prilikom instalacije izabran engleski jezik, GNOME grafičko okruženje nije instalirano sa dodatnim paketima za srpski, bez obzira na odabir zemlje. Stoga, da bi GNOME bio na srpskom, moraju se instalirati dodatni paketi. U slučaju da je instalacija izabrana na srpskom, Debian instaler je već instalirao potrebne pakete, stoga preskočiti prva 4 koraka.
  1. Pokrenuti emulator konzole (terminal) klikom na crnu ikonicu.
  2. Komandom su pristupiti nalogu administratora sistema, a potom kucati:
#dpkg-reconfigure locales



  1. Po uspješnom pristupanju konfiguratoru jezičkih paketa, upotrebom tipki za navigaciju na tastaturi, pronaći sljedeće linije :
sr_YU.UTF-8 -- paket za instalaciju srpskog jezika na latinici
sr_YU.UTF-8@cyrillic -- paket za instalaciju srpskog jezika na ćirilici

Izabrati obje linije tipkom SPACE (pojavljuje zvjezdica(*) između ugličastih zagrada kod izabrane linije). Sa tipkom TAB izabrati OK, potom ENTER.

  1. Izabrati željeni raspored tipki na tastaturi. Po uspješnoj instalaciji, kombinacijom tipki ALT+CTRL+BACKSPACE resetovati grafičko okruženje.


  1. Ponovnim pokretanjem pojavljuje se ekran za pristup. Izabrati meni Language, potom stavku N-Z i u zavisnoti toga na kom pismu želite da bude prevod, izabrati jednu od ponuđene dvije opcije.
  2. U polje username ukucati svoje korisničko ime.
  3. U polje password ukucati šifru.
  4. GDM će pitati da li želite da data promjena bude primjenjena samo za ovaj pristup ili za sve ostale, izabrati Make Default, čime promjenu postavaljte kao podrazumjevanu za buduće pristupe.