A. Dodatak


Početna strana


A.1 Ručno pravljenje particija
  • root: particija se označava sa /. Na root particiji se nalaze sistemske datokeke svakog Linux operativnog sistema. U osnovi za root particiju je dovoljno 200-300 MB. Ako se Linux sistem instalira na više particija, obavezno se pravi root particija.
  • /usr: u /usr direktorijumu, koji se ne odvaja uvijek od root particije, nalaze se svi programi koje korisnik koristi, sva dokumentacija, kao i potrebne biblioteke. To je takođe i dio sistema koji zauzima najviše prostora, s tim da se sa svakom instalacijom novih paketa i programi prostor koji /usr zauzima raste. Prostor koji jedna /usr particija zauzima može dostići i do 6 GB. Minimum za /usr je 500 MB, ali je preporučljivo od 1.5 - 4 GB.
  • /var: u /var direktorijum se smještaju e-mail-ovi, Internet stranice, baze podataka, datoteke sistema za pakete itd. Veličina ovog direktorijuma zavisi od upotrebe samog sistema. U slučaju da se koriste sve pogodnosti koje nudi Debian GNU/Linux, minimum za /var particiju je 2 GB, dok za obične korisnike 500 MB je sasvim dovoljno.
  • /tmp: privremene datoteke koje stvaraju razni programi se smještaju u ovaj direktorijum. Najčešće je dovoljno 200 MB, međutim programi poput CD/DVD snimača, kao i programi za rad sa arhivskim datoteka, često smještaju svoje privremene datoteke u ovaj direktorijum, tako da njegova veličina može dostići i 1 GB. Stoga, u slučaju pravljenja ove particije, njenu veličini treba prilagoditi u skladu sa svojim potrebama.
  • /home: svaki korisnik koji koristi bilo koji Linux operativni sistem smješta svoje lične datoteke u poddirektorijume /home direktorijuma. Veličina /home direktorijuma prvenstveno zavisi od broja korisnika, kao i vrste datoteka koje se smještaju u njega. Particiju na kojoj bi se nalazio /home direktorijum trebalo bi praviti zadnju i dodjeliti joj sav preostali slobodan prostor. Minimum za /home particiju je 1.5 GB.
  • swap: swap particija za razliku od drugih particija ne koristi se za čuvanje podataka. Na swap particiju Linux privremeno zapisuje datoteke iz RAM memorije kako bi oslobodio memoriju za druge procese. Veličina swap particije bi trebala biti 2x veća od RAM memorije, ali u slučaju da je RAM memorija manja od 256 MB. Za RAM memoriju preko 256 MB, veličina swap particije ne treba prelaziti 250 MB.
Ako na hard disku postoji dosta slobodnog prostora, onda je poželjno napraviti particije za /usr, /var, /tmp i /home odvojeno od / particije. Takođe, u većini slučajeva samo se prave 3 particije: root, home i swap.

Pravljenje particija.
  1. Create a new partition, ENTER (slika 1).

Slika 1.
  1. Unijeti željenu veličinu particije (slika 2).

Slika 2.
  1. U slučaju da se pravi root particija izabrati opciju Primary tj.buduća particija će biti primarna, za sve druge uglavnom se koristi opcija Logical (broj primarnih particija na jednom hard disku može biti četiri, dok broj logičkih je neograničen). Pritisnuti ENTER (slika 3).

Slika 3.
  1. Izabrati opciju Beginning kako bi se particija smjestila na početak slobodnog prostora, ENTER (slika 4).

Slika 4.
  1. Na sljedećem ekranu (slika 5) vršite podešavanje buduće particije.

Slika 5.
  1. opcija Use as nudi izbor fajl sistema koji će koristiti buduća particija. U novijim Linux operativnim sistemima, uglavnom se primjenjuje Ext3 fajl sistem zbog sigurnosti i brzine. Ext2 fajl sistem se gotovno ne primjenjuje na savremenim Linux sistemima, dok sve veći udio ima ReiserFS fajl sistem koji je pogodan prvenstveno za čuvanje podataka. Takođe, naveden je i swap fajl sistem koji se bira za swap particiju. Za sve particije preporučljivo je primjenititi ext3 fajl sistem, izvuzev za /home na kojoj se čuvaju lične datoteke, stoga je ReiserFS fajl sistem najbolje rješenje. Swap fajl sistem je obavezan za swap particiju (ENTER otvara listu, izabrati željeni fajl sistem, a potom sa ENTER potvrditi izbor; slika 6).

Slika 6.
  1. opcija Mount point nudi mogućnost izbora buduće particije,t ačnije u kojem direktorijumu će se moći pristupiti datoj particiji. U slučaju da se pravi root particija, otvoriti listu sa ENTER i izabrati /, a potom potvrditi izbor (slika 7). Za ostale particije izabrati njihove oznake koje su identične njihovim nazivima (/home, /tmp, /usr, /var).

Slika 7.
  • opcije Mount options, Reserved blocks, Typical usage se ne mijenjaju.
  1. Kada se pravi root particija obavezno se mora uključiti opcija Bootable flag tj.njenu vrijednost treba promijeniti na yes, pritiskom na tipku ENTER (slika 8).

Slika 8.
  1. Izabrati opciju Done setting up the partition i sa ENTER potvrditi stvaranje nove particije (slika 9).

Slika 9.
  1. Na sljedećem ekranu izabrati liniju FREE SPACE i ponoviti postupak za sve druge particije.