RENESANSA

POCETNA
UVOD
U ITALIJI
U NIZOZEMSKOJ
U NJEMACKOJ
UMJETNICI
GALERIJA
KVIZ
 

Umjetnici

Svijet u kome je stvoren renesansni umjetnik bio je mnogo složeniji od svijeta njegovih prethodnika. Umjetnik ne samo da je bio prijatelj humanista, filozofa i književnika nego je i sam bio univerzalno obrazovan i svestran stvaralac. Mnogi su bili istovremeno arhitekti, skulptori, slikari, naucnici i pjesnici. Upućeni na prirodu, proučavali su optiku i ustanovili zakonitosti linearne i zračne perspektive. Značajan predmet proučavanja umjetnika bilo je i ljudsko tijelo, njegova anatomska struktura, zakoni pokreta i proporcije od kojih zavisi njegova ljepota, crtački stil postao je prirodniji i realističniji.
Renesansni ideal univerzalnog čovjeka utjelovio je Leonardo da Vinci. Drugi važni arhitekt, još slavniji kao skulptor i slikar, je Michelangelo Buonarroti. Njegov genij i njegovi veliki poduhvati u svim umjetnostima učinili su ga idolom mnogih generacija umjetnika. U Rafaelovu slikarskom djelu došao je do punog izražaja duh visoke renesanse sa svojim zanosom za klasičnu harmoniju i idealnu ljepotu. Kao objektivna vrijednost u slikarskoj umjetnosti ostaju čistoća njegovih crteža, jasnoća kompozicije, vedrina kolorita i neposredna ljudska realizacija portreta.
Albrecht Dürer, njemački slikar i skulptor. Jedan je od najvećih predstavnika renesanse. Ujedinio je italijansku ranu renesansu s ekspresivnim stilom njemačkog reformatorskog doba te došao do novih oblika izražavanja.
Tizian je bio jedan od najsvestranijih slikara, podjednako vješt u portretima kao i u pejzažima (dva motiva koja su ga proslavila), mitološkim i vjerskim temama. Najvažniji je i najuticajniji umjetnik na prelazu iz renesanse u barok.
 

           Leonardo da Vinci     Mikelandjelo     Rafael     Ticijan     Albreht Direr