Starost svemira Galaksija Meteori Komete Suncev sistem Galerija Zanimljivosti Kviz

ASTEROIDI

GASPRA

prosečna udaljenost od Sunca: 205.000.000 km,

veličina: 58x23 km

IDA

prosečna udaljenost od Sunca: 270.000.000 km,

veličina: 19x12x11

Mala stenovita tela Sunčevog sistema, prečnika do 1000 km (najmanji asteroidi su veličine zrnca prašine). Zovu se još i planetoidi ili male planete. Uglavnom su nepravilnog oblika, a najveći njihov broj kruži oko Sunca u prostoru između Marsa i Jupitera. Asteroidi su ostaci materije od koje je stvoren čitav Sunčev sistem.

Više hiljada asteroida je identifikovano, nekoliko i zaslugom naših astronoma (to su asteroidi Jugoslavija, Srbija, Beograd, Vladimir, Simonida....).

Orbite po kojima kruže se mogu nalaziti na području od Zemljine pa sve do iza Saturnove, ali se većina njih nalazi u tzv. glavnom asteroidnom pojasu koji se proteže od Marsa do Jupitera.


Postoji nekoliko teorija koje opisuju nastanak asteroida (jedna od njih govori da su to zapravo ostaci planeta koji je bio uništen u velikom sudaru u prošlosti), ali je verovatno najtačnija ta koja asteroide opisuje kao materijal koji je ostao nakon nastanka Sunčevog sistema a koji se nije uspeo skupiti i narasti do veličine planeta. Proučavanje asteroida je pokazalo da su oni uglavnom sastavljeni od 92.8% silikata (stena) i 5.7% Fe i Ni.

Najpoznatiji asteroidi su Gaspra i Ida koje je posetila svemirska sonda Galileo prilikom svog putovanja prema Jupiteru. Ida je do sada jedini poznati asteorid koji ima prirodni satelit.


Još je u 16. vijeku  Johannes Kepler primjetio je da su staze Marsa i Jupitera u odnosu na staze ostalih planeta, više razmaknute, pa je Kepler pretpostavio da unutar njih vjerovatno postoji još neotkriveni planet.Kasnije je otkriveno da su to asteroidi.