BANJALUKA

GALERIJE

ISTORIJAT

OPSTI PODACI

KULTURA

OBRAZOVANJE

SPORT

KVIZ

 

 

 

galerijaU evropsko kulturno ruho Banjaluka je počela da se oblači tek sa austrougarskom okupacijom, jer je turska vlast bila nepovjerljiva prema svim evropskim idejama i kulturnim potrebama. Najjači kultur ni trag u novijoj Banjaluci, pored nekoliko osnovnih i konfesionalnih škola, trgovačke i djevojačke škole, ostavila je Velika realka, gimnazija otvorena 1895. godine. Njeno otvaranje privuklo je u Banjaluku veći broj intelektualaca profesora. Organizuju se đačka i građanska prosvjetno-kulturna društva i ustanove, koji održavaju veze sa gradovima u unutrašnjosti. Dolazak Petra Kočića (1906.) u Banjaluku označava početak jednog novog istorijskog poglavlja u životu grada. Petar Kočić je pokrenuo listove "Otadžbina" i "Razvitak" oko kojih se okuplja grupa kulturnih, književnih i političkih poslenika iz ovog grada. Danas je Banjaluka univerzitetski centar sjevernog dijela Bosne-Republike Srpske.

U znak zahvalnosti Petrku Kočiću u Banjaluci je početkom 1930. godine osnovano društvo "Zmijanje". Ono je namjeravalo da Kočiću podigne spomenik i njegove mošti prenese u Banjaluku. Spomenik su, dve godine kasnije, uradili vajari Augustinčić i Radauš i on je otkriven 6. novembra 1932. godine. Posmrtni ostaci pisca i narodnog tribuna nisu preneseni u Banjaluku, jer je njegova porodica odustala od toga. 
biblioteka "petar kocic"Banjaluka danas djeluje kao kulturni centar. Narodna i univerzitetska biblioteka "Petar Kočić" ima 150000 knjiga i 3500 unikata velike vrijednosti. Narodno pozorište osnovano je 1930. godine. U isto vrijeme osnovan je i Muzej, koji kao i Arhiv posjeduje značajno kulturno-istorijsko blago. Tu je dalje i Umjetnička galerija, Dječije pozorište. Banjaluka je i medijski centar, jer u njoj djeluju mnogobrojne televizijske i radio stanice, a mnoštvo listova i magazina izlazi u Banjaluci.

spomenik kocicuBanja Luka je bila znacajan kulturni centar u bivsoj BiH, a danas je to u Republici Srpskoj. U gradu djeluje vise kulturnih institucija sa dugom tradicijom. Profesionalno Narodno pozoriste osnovano je daleke 1930. godine, a pored ove afirmisane institucije tu su i Djecije pozoriste i P ozoriste mladih "DIS".

U posljednjih dvadeset godina najveđi napredak ostvarile su institucije iz oblasti informisanja i izdavačke djelatnosti. U Banjaluci danas djeluje šest televizijskih i deset radio stanica, a izlazi više dnevnih listova i nedjeljnika. Banja Luka je bila ranije, a pogotovo je to danas u Republici Srpskoj, sjedište brojnih kulturnih udruženja: književnika, likovnih umjetnika i drugih profesionalnih i amaterskih udruženja.

narodno pozoristeLokacije kulturnih ustanova: Narodna i univerzitetska biblioteka "Petar Kočić" i Muzej su smješteni u Jevrejskoj ulici; Dječije pozorište je odmah uz Muzej; Narodno pozorište je u Ulici Kralja Petra I Karađorđevića; Umjetnička galerija je smještena u Vidovdanskoj ulici.