Varsavski geto

Jedno od mjesta koje privlaci turiste iz svih krajeva svijeta je memorijalni centar na podrucju nekadasnjeg Varsavskog getoa. Jevreji su prije II svjetskog rata cinili oko jedne trecine stanovnistva u gradovima centralne Poljske, dok ih je na istoku bilo jos i vise.

Njemacka je napala Poljsku 1939. godine i Varsava je ubrzo pala u njemacke ruke. Vec krajem godine Nijemci uvode niz mjera protiv Jevreja: obavezu nosenja trake sa Davidovom zvijezdom, oznacavanje jevrejskih prodavnica, a naredjeno im je da predaju svoje radio aparate, kako ne bi mogli slusati bilo kakve informacije. Geto u koji su dovedeni Jevreji iz Poljske i mnogih drugih mjesta Evrope, formiran je u oktobru 1940. godine. U uzasnim uslovima, zatvoreno iza njegovih zidova, naslo se vise od pola miliona ljudi. U ljeto 1942. pocelo je odvodjenje ljudi u logore smrti, te ih je unutar getoa ostalo samo oko 60 000. Slijedece godine dolazi do novog talasa odvodjenja Jevreja, sto je rezultiralo organizovanom pobunom u getou. Nakon mjesec dana Nijemci su slomili otpor, i pocelo je masovno ubijanje ustanika.

Danas se na pojedinim mjestima, koja su bila u podrucju getoa, nalaze spomenici ustanicima, kao i za oko  500 000 stradalih Jevreja Varsavskog getoa.

 

 

 

 

 

<<prethodna       index       slijedeca>>