Studiranje u Francuskoj

Home Opšti studij Specijalizacija Upis Troškovi Smještaj Linkovi


Upis na studij u Francuskoj

Upis na prvi nivo studija u Francuskoj Aplikacije za upis na francuski Univerzitet treba da stignu u periodu između 15. novembra i 15. januara za one programe koji počinju u septembru, dok je krajnji rok za podnošenje formulara kulturnoj servisu francuske ambasade 1. februar.

Vaša aplikcija treba da bude dopunjena slijedećim dokumentima.

- pismom u kome ćete objasniti zašto želite da se školujete u Francuskoj.
 - kopija vaše diplome iz srednje škole ovjerena kod francuskog konzulata ili ambasade. Srednjoškolci koji u periodu podošenja molbi nisu dobili diplomu, moraju da podnesu ovjerenukopiju svojih ocjena iz srednje škole.
- Rodni list preveden na francuski jezik
- 4 međunarodna poštanska kupona (za slanje odgovora)
- 2 koverte sa ispisanom adresom primaoca na svoje ime.

Poslije 15. februara student koji aplicira na francuski univerzitet mora da polaže profesionalni kurs francuskog jezika, a u periodu između 1. i 15. marta vaša preliminarna aplikacija i rezultati vašeg testa francuskog jezika biće poslani prvom Univerzitetu koji ćete u aplikaciji navesti kao svoj preferirani izbor. Tokom maja student može da očekuje prve rezultate a ukoliko ne bude primljen, aplikacija se dalje šalje Univerzitetima koje ste dalje navdeni u aplikaciji.

Do kraja juna student bi trebalo da zna da li je primljen na ijedan Univerzitet. Nakon kada što fakultet prihvati studenta, šalje mu formulare i upisne listove koje će mu trebati za dobijanje studentske vize i u prvim danima na fakultetu.

Ukoliko nijedan Univerzitet ne pošalje pozitivan odgovor, student do 10. jula može da zamoli predstavnike francuske ambasde da ponovo uzmu u obzir odbijenu aplikaciju i do 15. septembra mogu se očekivati prvi rezultati. Ipak, svaki fakultet ima svoje procedure, tako da je često,sem ovih obaveznih dokumenata, potrebno priložiti i neki od sljedećih -dokaz o autentičnosti vaših diploma (kopija diplome prevedena i ovjerena kod legalnog sudskog tumača), kao i preveden prepis svih drugih dokumenata koje prilažete.(svi položeni dodatni kursevi, rad, aktivnosti itd) Upis na drugi i treći nivo studija razlikuje se od fakulteta do fakulteta jer svaki ima svoju proceduru upisa pa je najbolji način za dobijanje informacija zapravo direktan kontakt sa fakultetima. Svaki fakultet ima svoju oficijelnu web stranicu na kojoj se mogu pronaći generalne informacije o upisu, programi i aplikacije.