Pablo Picasso

Spanjolski slikar, keramicar, inovator i skulptor, opcenito smatran najvecim umjetnikom 20.vijeka. Bio je jedinstven kao izumitelj oblika te kao izumitelj stilova i tehnika i majstor razlicitih medija, te jedan on najplodonosnijih umjetnika u istoriji. Stvorio je vise od 20.000 umjetnickih djela. Pablo Ruiz y Picasso roden je u mjestu Malaga 25. oktobra 1881. godine u gradanskoj porodici. Njegov otac bio je ucitelj Jose Ruiz Blasco a majka Maria Picasso y Lopez. Picasso je svoju prvu sliku naslikao vec s 9 godina (1890.). Tada su ljudi vec pomisljali da ce slikarstvo obiljeziti njegov zivot. Bili su u pravu. Smrt sestre Conchite, koju je odnijela difterija 1895. ostavila je u njemu duboki trag. Videci da se stanje sestre pogorsava on se zavjetuje kako ce se okaniti slikanja ukoliko sestra izmakne smrti. Tada se nalazi u strasnoj dilemi: s jedne strane zeli da mu sestra ozdravi, s druge gotovo prizeljkuje njenu smrt kako se ne bi odrekao svoje strasti - slikanja.

Sa 16 godina upisao se u skolu Lijepih umjetnosti (Real Academia de Bella Atres de San Fernando) u mjestu La Curina u Spanjolskoj. Dvije godine kasnije njegov otac je odustao od slikarstva ali je nastavio podrzavati sina za kojeg su svi tvrdili da je genije. Sve do 1898. sluzio se ocevim prezimenom Ruiz kada se potpisivao na slike. Nakon 1901. godine sluzi se majcinim djevojackim prezimenom Picasso. Picassov genije manifestovao se jos u ranoj mladosti - s 15 godina priredio je brilijantu izlozbu. Izmedu 1900. i 1902. Picasso u tri navrata putuje u Pariz, da bi se konacno 1904. tamo preselio. U Parizu se iskazao kao umjetnik te je sklopio ugovor prema kojem je slikao za mjesecnu platu od 150 zlatnih franaka sto i nije bilo velik novac. Boemski zivot na ulicama Pariza fascinirao ga je. Tada su na njega snazan uticaj imali francuski slikari Paul Gauguin, Edgar Degas i Henri de Toulouse-Lautrec. Njegova slika Plava saba prikazuje uticaj posljednja dva recena slikara kao i njegovu evoluciju ka tzv. Plavom periodu. Tako nazvanom jer razliciti oblici plavoga nekoliko narednih godina dominiraju u njegovim radovima. Izrazavajuci ljudsku mizeriju na njegovim slikama iz tog perioda moguce je vidjeti slijepce, prosjake, alkoholicare i prostitutke. Neki kriticari vjeruju kako slike iz Plavog perioda izrazavaju njegov strah od smrti, siromastva i bolesti. .

Uskoro nakon sto se nastanio u Parizu u ruiniranoj zgradi znanoj pod imenom Bateau-Lavoir, Picasso susrece Fernande Oliviera, prvog od mnogih svojih prijatelja koji ce uticati na teme, stil i raspolozenje njegovih radova. Ta sretna veza bila je razlog da Picasso promijeni svoje boje iz plavih u ruzicaste i crvene, godine 1904. i 1905. nazivaju se stoga Ruzicastim periodom. Nadahnuce je tada nalazio u cirkusu koji je posjecivao nekoliko puta u sedmici. Kriticari vjeruju da je ovaj period vrijeme ostvarenja vlastitih teznji i srece u osobnom zivotu te su stoga slike radene u svjetlijim bojama. U ljeto 1906. godine za vrijeme Picassovog boravka u mjestu Gosol u Spanjolskoj, usao je u novu fazu - protokubizam, koju karakteriziraju utjecaji grcke, iberijske i africke umjetnosti. Godinu dana kasnije (1907.) pada u depresiju i psihicki oboljeva. Nadahnut francuskim postimpresionistickim umjetnikom Paulom Cezanneom, godine 1908. Picasso i francuski slikar Georges Braque slikaju pejzaze u stilu koji su kasnije kriticari nazvali - mala kocka, sto je vodilo ka terminu kubizma. Zanimljivo je da su neki od njihovih radova iz tog perioda toliko slicni da

ih je tesko razlikovati. Ova saradnja izmedu Picassa i Braquea potrajala je sve do 1911. godine. Njih dvojica su razvili prvu fazu kubizma, zvanu analiticki kubizam. Picassove omiljene teme bili su: instrumenti, mrtva priroda i njegovi prijatelji. Jedan od najcuvenijih portreta njegovih prijatelja je onaj Daniel Henry Kahnweilera. Nakon analitcikog kubizma Picasso prelazi na drugu fazu kubizma - sinteticki kubizam. Ova druga faza kubizma dekorativnija je, a boje igraju vecu ulogu, dok oblici ostaju isfragmentirani i ravni.

Za vrijeme 1. svjetskog rata Picasso se nastanio u Rimu radeci kao dizajner. Tu susrece i zeni se s Olgom Koklovom. Oko 1917. godine nacino je nekoliko portreta u realistickom stilu. Rijec je o portretu svoga sina i brojnih prijatelja. Nekoliko slika u kubistickom duhu ranih 1930.-ih izrazavaju prikriveni erotizam i Picassovo zadovoljstvo svojom novom ljubavi Marie Therese Walter, koja je 1935. na svijet donosi kcerku Madu. Marie Therese, koju je cesto portretisao dok je spavala, takode je bila model za cuvenu sliku Djevojka ispred ogledala. Nakon Francovog napada na mjesto Guernica u Baskiji 26. aprila 1937. u vrijeme spanskog gradjanskog rata Picasso odlucuje naslikati sliku koja ce opisati taj dogadaj.

Slika je dovrsena za manje od dva mjeseca. Guernica je izlozena u Spanjolskom paviljonu u Parizu na izlozbi EXPO 1937. godine. Tu nije rijec o portretu, Picasso je ovdje iskazao svoje osjecaje crtajuci bika, umiruceg konja, palog ratnika, majku i mrtvo dijete, zenu zarobljenu u zgradi u plamenui lika koji drzi lampu. Uprkos kompleksnosti njegovog simbolizma i nemogucnosti konacne interpretacije djela Guernica je napravila golem uticaj na njegovo portretisanje ratnih uzasa. Od 1938. do 1981. slika je bila izlozena u njujorskom muzeju Moderne umjetnosti, da bi konacno bila vracena u madridski Prado muzej. Godine 1992. slika je premjestena u novi gradski muzej - Reina Sofia umjetnicki centar. U doba 2. svjetskog rata smrt je tema mnogih njegovih djela.

Za vrijeme njegovog zivota Picassovi su radovi izlagani na bezbrojnim izlozbama. Najneobicnija je bila svakako ona iz 1971. godine u Louvreu koja je priredena u cast njegova 90-og rodjendana. Prije njega nijedan zivi umjetnik nije u Louvreu imao izlozbu svojih djela. Godine 1980. odrzana je velika retrospektiva njegovim djela u muzeju Moderne umjetnosti u New Yorku. Picasso je preminuo u svojoj vili Notre-Dame-de-Vie pored mjesta Mougins 8. aprila 1973. god. u dobi od 92 godine.

 

      

  Gospodjice iz Avinjona

 

                                  

         Pjesnik                                         Violina i gitara

 

 

<<Kubizam

Pocetna strana