O evoluciji

Evolucija predstavlja postepenu promenu živih bića koja se događa tokom dugog perioda vremena - miliona i desetina miliona godina. Do evolucije živih bića dolazi usled njihove stalne borbe za hranu, teritorije i partnere za parenje. Iako neka živa bića mogu pripadati istoj životinjskoj vrsti, ona se međusobno ipak razlikuju. Neki primerci imaju bolje izglede za opstanak, život i parenje, pa se takve osobine prenose i na njihove potomke, dok drugi mogu umreti pre nego daju bilo kakvo potomstvo. Na taj način vrši se takozvana prirodna selekcija živih bića.

 

Kajmane nazivaju "živi fosili" jer se tokom miliona godina gotovo uopšte nisu izmenili

Na slici desno - jedan od dokaza evolucije - pepeljasti moljac nekada je bio tamnije boje i time lakši plen grabljivica. Vremenom je vrsta evoluirala i dala svetlije primerke, manje uočljive na dnevnoj svetlosti

Primer evolucije - slon

Slonovi, na primer, evoluirali su od životinja veličine svinje koje su živele pre 50 miliona godina u severnoj Africi. Vrste prvih slonova širile su se po Africi i Evropi paralelno uz evolucijske promene - dobijajući duge kljove, uvećanu telesnu masu i dr. Neki od ovih primeraka bili su preci danas poznatih vrsta slonova - azijskog i afričkog, za koje se smatra da su evolucijom nastali pre oko 2 miliona godina. Vrsta deinoterijum postojala je u periodu od pre 5 do 25 miliona godina i naseljavala je Afriku i Aziju. Krznasti mamut, direktan predak današnjih slonova, postojao je i živeo u predelima oko polarnog kruga u periodu od pre 5 miliona do 10 hiljada godina.

Evolucioni preci današnjeg azijskog slona

 

         strana 2