Kalifornija

Autor: Jelena Tegeltija

- Naslovna strana

- Gradovi

- Geografija

- Stanovništvo

- Zanimljivosti

- Galerija

- Kviz

 

 

Od 1854. glavni grad Kalifornije je Sacramento. Najvažniji gradovi su Los Angeles, drugi po veličini grad u SAD-u, a s okolnim mjestima jedno od najvećih metropolitanskih područja na svijetu, zatim San Francisco kao centar šireg naseljenog područja oko zaljeva San Francisca, Zaljevsko područje San Francisca.

 

Drugi važni gradovi su San Diego, San Jose, Oakland, Santa Barbara, Ventura, Anaheim, Santa Ana, Newport Beach i San Bernardino.

 

Los Anđeles (eng. Los Angeles)

Los Anđeles je drugi najveći grad u SAD i najveći grad u američkoj državi Kaliforniji. Slavu je stekao kao dom najveće i najpoznatije filmske industrije – Holivuda. Često se za ovaj grad koristi i skraćenica L.A. (el-ej), koja je postala opšteprihvaćeni nadimak za grad anđela. Grad ima blizu 13 miliona stanovnika i ima sve odlike velike metropole. L.A. je jedan od najvećih svetskih poslovnih, zabavnih, kulturnih, medijskih, modnih, naučnih, tehnloških i trgovačkih centara.

L.A. je dom najveće svetske zabavne industrije – Holivuda, koja e smatra najvećim svetskim proizvođačem filmova, muzike i televizijskog programa. Zbog velikog medijskog uticaja na grad, u predgrađima Los Anđelesa dom su našle brojne svetske filmske i muzičke zvezde, kao što su Dženifer Aniston, Dru Barimor, Tajra Benks, Leonardo Di Kaprio, Dr Dre, Dastin Hofman, Anđelina Džoli, Bred Pit, Paris i mnogi drugi. Po ovom spisku rezidenata Los Anđelesa nije teško da je grad mesto prebivališta svetskog džet-seta. Najpopularniji kvartovi L.A.-ja su West Adams, Watts, Leimert Park, Baldwin Hills, Venice Beach, finansijski distrikt u centru grada, Los Feliz, Silver Lake, Hollywood, Koreatown, Westwood, i imućni delovi Bel Air, Benedict Canyon, Hollywood Hills, Hancock Park, Pacific Palisades, Century City, and Brentwood.

L.A. bije bitku sa Las Vegason za titulu svetske prestonice zabave. Veliki je broj koji smatraju da je svetska prestonica zabave zapravo Los Anđeles, a ne Las Vegas. Ono što je sigurno je da je Los Anđeles svetska prestonica glamura i svetskih zvezda.

Svetski poznata obeležja Los Anđelesa su Volt Dizni Koncertna Hala, Holivudski Znak, Graumanov Kineski Teatar, Opservatorija Grifit, Holivud Boul, Kodak Teatar, zgrada Kapitol Rekords, Los Anđeles Memorijalni Koloseum.

Volt Dizni Koncertna Hala je jedna od četiri hale Muzičkog centra Los Anđelesa. Zvanično je otovrena 2003. godine. U njoj svoje nastupe izvodi poznata Los Anđeles FIlharmonija. Udovica Volta Diznija, Lilian Dizni je donirala 50 miliona dolara 1987. godine, kada je i lansiran projekat izgradnje ovog velelepnog zdanja. Ova hala je poznata po svojoj ultimativnoj akustičnosti, koja je postignuta testiranjem Filharmonije pre nego što je Hala otvorena za javnost.

Holivudski znak je možda i najpoznatije obeležje Los Anđelesa. Zanimljivo je da je preko 50 gradova u svetu imitiralo ovaj znak, postavljajući na gradskim brežuljcima sličan znak sa imenom svog grada. Znak je kreiran 1923. godine, kao reklama za izgradnju nekretnina koje je finansirao lokalni biznismen H.J. Vitli. Prvi natpis koji je postavljen je zapravo bio “HOLLYWOODLAND”. Rok trajanja ovog znaka je trebao da bude godinu i po dana, mešutim sa rastom holivudske filmske industrije, postao je svetski poznat i poslužio je u marketinške svrhe. Znak je u prošlosti bio meta čestih šala i skrnavljenja. Najpoznatija šala je preuređivanje znaka u “GO UCLA” 1994. godine, što je poslužilo kao podrška fudbalskom timu ovog univerziteta u godišnjoj utakmici sa USC. Posle ovog preuređivanja, autori šale, dvadeset pripadnika bratstva “Theta Chi” je završilo u zatvoru, zbog upada na posed, a znak je dobio novi sistem osmatranja vredan 100.000 američkih dolara.

Graumanov Kineski Teatar je otvoren 1927. godine, i podignut je zahvaljujući uspehu Graumanovog Egipatskog tetra koji je otvoren 1922. godine. Teatar je lociran u blizini istorijske holivudske Staze slavnih. U njemu su održane i tri ceremonije dodele popularnog Oskara.

Opservatorija Grifit je poznata turistička atrakcija u Los Anđelesu, sa koje se mogu osmatrati astronomske pojave.

Holivud Boul je poznati moderni amfiteatar na otvorenom, koji uglavnom služi za muzičke predstave. Poseduje kapacitet od preko 17 hiljada sedećih mesta. U vlasništvu je okruga Los Anđelesa i predstavlja dom Holivud Boul orkestra i letnji dom za Los Anđeles Filharmoniju.

Kodak teatar je prvo permanentno mesto održavanja ceremonija dodele Oskara. Otvoren je 2002. godine i opremljen je radnjama, restoranima i raznim salama za zabavu. Izgradnju teatra je sponzorisala kompanija Kodak, koja je platila 75 miliona dolara kako bi teatar nosio njeno ime. Kodak teatar je i mesto održavanja poznatog šou programa Američki idol.

Zgrada Kapitol Rekords-a je impozantna građevina otporna na zemljotrese koji su veoma česti u Los Anđelesu. Izgrađena je 1956. godine. Zgrada je u vlasništvu velike izdavačke kuće Capitol Records i dizajnirana je da podseća na vinilne ploče na gramofonu.

Los Anđeles Memorijalni Koloseum je veliki sportski objekat kapaciteta od preko 90 hiljada sedećih mesta. Na ovom stadionu kao domaćin igra fudbalski tim Univerziteta Južne Kalifornije (USC). Stadion je otvoren 1923. godine i jedini je stadion na kom su održane dve ceremonije otvaranja Letnjih olimpijskih igara 1932. i 1984. godine (kada je i proglašen za nacionalni istorijski spomenik).

Ukoliko vam je Los Anđeles na listi gradova koje želite da obiđete, predlažemo da ga što pre obiđete i da barem na trenutak uživate u svom glamuru koji ovaj grad pruža. Kako bi Vam što bolje dočarali Grad anđela, pozivamo vas u virtuelnu šetnju ovim gradom. Vaša polazna tačka je blizina Holivudskog znaka, a odatle možete krenuti u obilazak ostalih obeležja Los Anđelesa.

 

 

 

 

 

 

San Francisko (eng. San Francisco)

San Francisko  je četvrti po redu najveći grad u Kaliforniji i četrnaesti naveći grad u SAD. Po gustini naseljenosti je drugi grad u SAD, odmah poslije Njujorka ( eng. New York).

Španci su bili prvi Evropski doseljenici 1776. godine. Pronalaskom rezervi zlata 1848.  i srebra 1859. godine, grad doživljava period ubrzanog širenja. Nakon što je u potpunosti uništen u požaru i zemljotresu 1906. godine, grad je brzo obnovljen i sada predstavlja jedan od najprepoznatljivijih gradova SAD-a.

Neka od obeležja grada su piramida Transamerika, most Golden gejt (eng. Golden gate) i bivši zatvor Alkatraz.

 

 

 

 

San Diego

San Diego se nalazi na granici između SAD-a i Meksika. Poznat je po brojnim plažama i ustanovama vojske SAD-a (U.S. Military facilities). Privreda San Diega se zasniva na poloprivredi, biotehnologiji, brodogradnji, vojnoj industriji, telekomunikacijama i turzimu. San Diego je takođe poznat po svojoj izvanrednoj klimi, smatra se da je tamo najugodnija klima u cijeloj državi.

 

 

 

 

 

Sakramento ( eng. Sacramento)

Sakramento je glavni grad američke savezne države Kalifornije. Grad upravo pripada okrugu Sakramento. Kalifornijsko zakonodavstvo  je uz podršku guvernera Džona Biglera (eng. John Bigler), preselilo u Sakramento 1854. godine. Pod španskom vlašću glavni grad Kalifornije bio je Montrej (eng. Monterey). Godine 1879. ustavnom konvencijom, Sakramento je imenovan za glavni grad Kalifornije.

 

 

 

 

 

San Hoze (eng. San Jose)

San Jose je najveći grad Zaljevskog područja San Francisca, a treći u saveznoj državi, iza Los Angelesa i San Diega.

Grad, koji je centar informacijske industrije, leži u sjevernom dijelu doline Santa Klara (eng. Santa Clara), poznatom po nazivu Silicijska dolina. Privredu osim računarske čine i industrija automobilskih dijelova te hemijskih proizvoda, kao i poljoprivreda (voćarstvo). Grad posjeduje nekoliko univerziteta, od kojih je najveći  San José State University, osnovan 1862. godine.

San Jose je osnovan 29. Oktobra 1777. godine kao El Pueblo de San José de Guadalupe. Od 1846. je u rukama Amerikanaca, a 1850. postaje glavni grad novostvorene savezne države Kalifornije.