Ban Josip Jelačić

Josip grof Jelačić Bužimski (Petrovaradin, 16.oktobar 1801. - Zagreb, 20.maj 1859.)  

General i hrvatski ban od 1848. do 1859. Rođen u Petrovaradinu u Srijemu, školovao se u Beču, u elitnoj plemićkoj školi. Kao odličan diplomata naglo započinje uspon u činovima, častima i podvizima.

Ban Jelačić proglašava 25. aprila 1848. godine ukidanje kmetstva. Sazvao prve izbore za Hrvatski sabor. 28. aprila 1848. godine izdaje se hrvatski forint, a 9. juli 1848. godine Hrvatski sabor u 18. tačaka određuje odnos Kraljevine Hrvatske, Dalmacije i Slavonije prema Ugarskoj, ustrojenje Banskog vijeća- hrvatske vlade i korištenje hrvatskog kao službenog jezika.

Pobijedio u nizu bitaka protiv ustanika u Habzburškoj Monarhiji za vrijeme revolucije u Mađarskoj 1848.godine. Kako je mađarska politika prijetila interesima bečkog dvora , to se Jelačićev pohod pretvorio u odbranu interesa dvora i rat Austrije protiv mađarske revolucije. Kao vijerni službenik Austrije, čije je održanje smatrao zalogom slobode za narode monarhije, sudjelovao je i u ugušenju Bečke oktobarske revolucije.

Pedesetogodišnji Ban oženio se šesnaestogodišnjom groficom Sofijom Stockau. Sa Sofijom je imao jedno dijete, kćerku koja rano umire od bolesti.

Napisao zbirku pjesama pod naslovom " Eine Stunde der Erinnerung "  na njemačkom jeziku. Veliki broj pjesama spjevano je njemu u čast.

Osnovao Zavod za nemoćne vojnike a na njegov prijedlog osniva se i Ozljeđenička zaklada za Trojednu Kraljevinu i Vojvodinu. Njegovim zalaganjem osniva se Društvo za povjestnicu jugoslavensku. Postavlja se temelj modernog grada Zagreba. Radi na uvođenju mirovnih sudova za rješavanje sporova među članovima zadruga. Upućuje poziv za izgradnju Hrvatskog pozorišta. Podupire izdavanje udžbenika na hrvatskom jeziku. Njegovim nastojanjem Zagrebačka biskupija podiže se na rang nadbiskupije. Osniva Hrvatsko-slavonsko gospodarsko društvo. Protivi se uvođenju žandarmerije, zalaže se za izgradnju cesta i željeznica i unaprijeđenje privredne djelatnosti.

Umire u Zagrebu 1859. godine, poslije duge i teške bolesti i sahranjuje se u Novim Dvorima.

U Hrvatskoj se slavi kao nacionalni junak.

 

 

                  

Ban Josip Jelečić

                        

Ban Josip Jelačič

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Povratak