JAPAN

Naslovna strana
Istorija
Geografija
Klima
Stanovništvo i ekonomija
Zanimljivosti
Galerija
Kviz

Japanska čajna ceremonija

Sado ili ćado (jap. 茶道, put čaja) je tradicionalni način pripremanja i služenja čaja u Japanu. U čajnoj ceremoniji, po pravilu, koristi se posebna vrsta zelenog čaja u prahu, koja se razlikuje od čaja predviđenog za svakodnevnu upotrebu.

Čajna ceremonija obuhvata obrok (ćakaiseki) i dva služenja čaja (koića i usuća), a traje približno četiri sata.

Prvobitno, čajna ceremonija je bila privilegija isključivo aristokratije, a svoj današnji oblik dobila je zahvaljujući zen majstoru Sen no Rikju (1522-1591).

 

 

 

Kabuki pozorište

Kabuki, vrsta tradicionalnog japanskog pozorišta, nastala tokom Edo perioda. Nasuprot starijim umetničkim oblicima kao što je No, koji su bili rezervisani za aristokratiju, kabuki je bio popularan isključivo među pripadnicima trećeg staleža.

Kabuki predstave bave se istorijskim događajima, moralnim konfliktima u ljubavnim odnosima i sl. Glumci koriste staromodni jezik koji sve teže razumeju čak i današnji Japanci. Pri tome govore monotonim glasom, praćeni tradicionalnim japanskim instrumentima.

Kabuki predstave odigravaju se na rotacionoj pozornici (kabuki no butai) koja je opremljena posebnim otvorima kroz koje glumci mogu da se pojavljuju i nestaju.

U prvo vreme, u kabuki predstavama igrali su i muškarci i žene. Kasnije, tokom Edo perioda, Tokugava šoguni zabranili su ženama da glume, a ovo ograničenje zadržalo se do naših dana. Zbog toga se jedan broj kabuki glumaca specijalizuje za ženske uloge (onagata).

Najpoznatije kabuki pozorište je Kabukiza u Tokiju, u kome strani turisti predstave mogu da prate preko slušalica na engleskom jeziku.

Japanska mitologija

Izanagi (Izanagi-no-kami, tj. onaj koji zove) i Izanami (Izanami-no-kami, tj. ona koja je pozvana) su brat i sestra, glavna božanstva u japanskoj mitologiji. Njih su stvorila nebeska božanstva, zajedno s drugih 10 zemaljskih božanstava, i samo je njima bilo povjereno da dovrše i učvrste stvaranje Zemlje u čiju svrhu su im dali draguljsko koplje.

Stojeći na nebeskom lebdećem mostu (duga, Mliječna staza ili sl.) zabadali su kopljem prema dolje komešajući ocean uz zvuk bućkanja. Nakon što su podigli koplje, kapi mora padale su s njegova vrha i zgrušavale se u otok. Izanagi i Izanami siđoše s Neba na otok te podigoše nebeski stup i prostranu palaču. Tada otkriše da su različitih spolova i sjediniše se oko nebeskog stupa. Njihovo je dijete deformirani Hiruko (u šintoizmu znan kao bog Ebisu).

Nakon što su udovoljili pravilima prosidbe, bilo im je omogućeno da rode mnoštvo potomaka. Iz tog braka se rodilo 14 japanski otoka: Oh-yashima-guni (velika zemlja s osam otoka, drevno ime za Japan) i manji otoci japanskog arhipelaga, te 40 božanstava povezanih s kuama, vjetrovima, rijekama, planinama, poljima, žetvom, vatrom, proizvodnjom i rađanjem.

Kad je Izanami rađala posljednjeg sina. boga vatre Kasutsuchi-no-kamija, toliko je opekla svoj spolni organ da je iščeznula u Yomi-no-kuni, podzemni svijet i zemlju mrtvih. Jadikujući i plačući, Izanagi pokopa svoju voljenu ženu u planini Hiba na granici provincije Izumo. Potom izvuče dugački mač i odrubi glavu djetetu koje je uzrokovalo njezinu smrt. Pet planina bogova postale su kada je Izanagi sasjekao boga vatre u komadiće, a među njima je glavni bog planina O-Yama-Tsu-mi.

Svjetovi japanske mitologije

U japanskoj mitologiji postoji više svjetova, od kojih je svaki naseljen nekim bićima (bogovima, ljudima, mrtvima...) Tako se svjetovi japanske mitologije dijele u tri grupe:
Takama-ga-Hara, svijet bogova,
Ashihara-no-Nakatsukuni, svijet ljudskih bića i
Yomi-no-Kuni, svijet mrtvih.