5.3 Operacije sa datotekama/direktorijumima


Početna strana

5.3.5 Brisanje

Kada određenu datoteku/direktorijum obrišemo, ona ne biva odmah uklonjena sa sistema, već se premješta u poseban direktorijum (Smeće; eng. Trash), poput Recycle Bin-a na Windows-u. Taj način omogućuje nam njen povratak u slučaju da je nenamjerno obrisana. Datoteke/direktorijume brišemo na sledeći način:
  1. Izabrati datoteku/direktorijum koji želite obrisati.
  2. Potom kliknuti desnim dugmetom miša na neku od izabranih stavki.
  3. Izabrati stavku Premesti u smeće. Direktorijumu Smeće možete pristupiti preko radne površine, dvostrukim klikom na ikonicu Smeće.


U slučaju da ste greškom obrisali neku datoteku/direktorijum, možete je vratiti tako što ćete pristupiti direktorijumu Smeće, i prekopirati/premjestiti greškom izbrisane stavke na staro mjesto. Ako ste ipak željeli u potpunosti ukloniti datoteku/direktorijum sa sistema i time osloboditi prostor na hard disku, sadržaj direktorijuma Smeće možete obrisati na sljedeći način:
  1. Pristupiti radnoj površini.
  2. Kliknuti desnim dugmetom miša ikonicu direktorijuma Smeće.
  3. Izabrati stavku Isprazni Smeće, a potom u novom prozoru potvrditi brisanje klikom na Isprazni, čime u potpunosti uklanjate obrisane datoteke sa hard diska.



5.3.6 Povezivanje

Povezivanjem pravite vezu (link) na određenu datoteku/direktorijum. Kopiranjem/premještanjem te veze u neki drugi direktorijum ili radnu površinu, praktično pravite prečicu na tu datoteku/direktorijum. Na taj način, na brz i lak način možete pristupiti datotekama i direktorijumima koje često koristite. Povezivanje vršite na sljedeći način:
  1. Izaberite datoteku/direktorijum čiju prečicu želite napraviti.
  2. Klikom desnim dugmetom miša na tu datoteku/direktorijum, otvara vam se pomoćni meni.
  3. Izabrati stavku Napravi vezu.
  4. Prekopirajte/premjestite vezu na željeno mjesto npr. ako želite pristupati toj datoteci/direktorijumu sa radne površine, prekopirajte/premjestite vezu u direktorijum Desktop.



5.3.7 Arhiviranje

Arhiviranjem pravimo arhivske datoteke od izabranih datoteka/direktorijuma. Ovim postupkom, pakujemo izabrane stavke u specijalne kompresovane datoteke, čija veličina je znatno manja od ukupne veličine izabranih datoteka(pogledaj Arhivske datoteke). Na taj način se znatno olakšava distribucija tih stavki preko Interneta, čuva se prostor na hard disku (datoteke koje ste zapakovali možete kasnije obrisati) i sl. Arhiviranje se vrši na sljedeći način :
  1. Izabrati datoteke/direktorijume koje želite arhivirati.
  2. Kliknuti desnim dugmetom miša na bilo koju izabranu datoteku/direktorijum.
  3. Iz pomoćnog menija izabrati stavku Napravi arhivu.
  4. U novom prozoru unijeti željeno ime arhivske datoteke i pritisnuti Napravi. Moguće je promjeniti i nastavak arhivske datoteke npr. tar.gz u tar.bz2 u cilju bolje kompresije(manje arhivske datoteke).