FUDBAL

 

 

 

Uvod

Istorija

Priroda igre


FIFA

UEFA


Pravila fudbala

Fudbalske pozicije


Oprema


Fudbalsko igralište

Američki fudbal

Futsal

Međunarodna takmičenja

Galerija

Kviz

 

 

  

AMERIČKI FUDBAL

 

Američki fudbal (engl. American football) je sport nastao iz ragbija u SAD krajem 19. i početkom 20. veka. Modifikacije koje je trpeo pun vek, u potpunosti su ga odvojile od sporta iz kog je nastao, te ih je danas besmisleno porediti. Na Američkom kontinentu se naziva jednostavno fudbal i igra se uz nešto drugačija pravila u SAD i Kanadi. Igra se jajolikim rekvizitom, na terenu od 120 jardi, svaka ekipa na terenu ima po 11 igrača. Cilj igre je ući sa loptom u end zonu (engl. end zone). Teren se osvaja trčanjem, pasom ili šutom na gol.



   Izgled terena
   Teren je dužine 120 jardi (110 m) i na krajevima se nalazi polje dužine 10 jardi koje predstavlja end zonu, polje do kog je cilj doći kako bi se postigli poeni. Ostatak terena podeljen je na polja dužine 5 jardi, dok se golovi nalaze na krajevima end zone.
 

   Tok igre, osvajanje terena i način
   Tim koji poseduje loptu (napad) ima 4 pokušaja da pređe deset jardi i tako se izbori za nova 4 pokušaja (engl. first down). Ukoliko timu koji napada to ne pođe za rukom, mogu u četvrtom pokušaju da ispucaju loptu što dalje od svog gola (engl. punt), ili da pokušaju i u poslednjem da osvoje novi napad. Ako ne uspeju, na teren izlazi napad protivničkog tima sa mesta iz kog je krenuo četvrti napad. Postoji vreme za napad i ukoliko u tom vremenu napad ne krene u osvajanje terena dobiće kaznu 5 jardi i u sledećem napadu morati da osvoji 15 za novi. Lopta se postavlja na LOS (engl. line of scrimmage) i akcija počinje kada centar tima koji napada izvede (engl. snap)loptu i prosledi je svom kvoterbeku (engl. quarterback). Pre nego što centar izvede loptu niko ne sme da pređe LOS. Kada se lopta uspešno izvede i nađe u rukama kvoterbeka na njemu je da je prosledi nekom od trkača: raning beku (engl. running back) ili ful beku (engl. full back) (engl. handoff), da pasom pronađe nekog od svojih hvatača (tight end-a ili wide receiver-a), ili pak da sam istrči i tako osvoji teren. Kada jedan tim uspe da uđe u end zonu, bilo pasom ili trčanjem, osvaja 6 poena (engl. touchdown) i ima priliku za dodatno pretvaranje šutom za 1 poen (engl. extra point) ili ponovo akcijom za 2 (engl. 2 point conversation). Ako tim u trećem pokušaju bude zaustavljen na udaljenosti s koje njihov šuter može da pogodi gol (engl. field goal) u četvrtom će pokušati tako da osvoje poene i to 3. Ukoliko bilo koji napadač tokom neke akcije bude uhvaćen u svojoj end zoni, ekipa kojoj to pođe za rukom dobiće 2 poena (engl. safety) kao i posed lopte.
 

Trajanje meča
   Svaka četvrtina traje 15 minuta, vreme se zaustavlja kada igrač izađe s loptom van terena, prilikom loše upućenog pasa kao i ukoliko neki tim zatraži tajmaut, na raspolaganju su po tri u svakom poluvremenu. Igra se dok ne istekne vreme odnosno ukoliko je tim krenuo u napad dok se isti ne završi. Pobednik je ekipa koja ima više poena, a ukoliko nakon isteka poslednje četvrtine rezultat nerešen igra se se produžetak, koji traje petnaest minuta, u kom pobeđuje ekipa koja prva postigne poen na bilo koji način. Ako i u produžetku bude nerešeno, utakmica će se takvom i proglasiti.

   Svaki tim na terenu ima po 11 igrača, dok zbog velikog broja različitih pozicija odnosno velikog broja izmena jedan tim broji mnogo više (u NFL-u američkoj profesionalnoj ligi: 56). Najšira podela igrača je na odbrambene, napadače i igrače specijalnih timova.  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

  "Znanje.org" ne odgovaraza sadrzaj pojedinacnih stranica.