3.) RUCNA BACANJA ( TE-WAZA ): 


a) TAI-OTOSHI

Tori izvodi T-ulaz i polusavijenom desnom nogom, koja se prstima oslanja na tlo, blokira desnu nogu ukea. Istovremeno, tori izvlaci ukea iz ravnoteze rukama. Lijeva ruka vuce ukeovu desnu ruku polukruzno lijevo naprijed i malo nadole i fiksira je u visini vlastitog pupka. Desna ruka vuce nagore a zatim gura ulijevo i nesto naprijed. Sada tori obicno ispravlja desnu nogu koja je dotle bila polusavijena i oslanjala se prstima o tlo, vrseci malu rotaciju tijela ulijevo. Uke prelijece preko torijeve desne noge i pada na tlo ispred torija na svoj lijevi bok.

 

b) MOROTE-SEOIE

Lijeva ruka torija, istovremeno s direktnim ulaskom desnom nogom, vuce desnu ruku ukea prema sebi,dok desna ruka najpre vuce prema sebi i nagore, a zatim se u toku rotacije desni lakat stavlja pod desno pazuho ukea. Nakon sto je rotacija zavrsena, lijeva ruka torija fiksira desnu ruku ukea na desnu ruku torija vukuci snazno nadole i prema sebi. Istovremeno desni lakat torija pritiskuje pazuho ukea nagore i nesto naprijed, a desna saka torija vuce nalijevo, nagore i naprijed. Buduci da je potrebna velika rotacija, lijeva noga u konacnoj fazi ulaska dolazi nesto iza desne noge torija i na njoj pociva veci dio torijeve tezine. Zbog toga je desni kuk torija obicno izvan desnog kuka ukea. Bacanje se izvodi snaznim pretklonom, koji put uz malu rotaciju nalijevo. Ako je uke veoma tezak ili se ukruti, moze se bacanje vrlo uspjesno izvesti laganim pomicanjem tijela unazad, obicno sa par malih koraka unazad. Kod ovog bacanja uke leti vrlo visoko preko ramena torija i pada ispred njega na svoj lijevi bok.

 

c) IPPON-SEOIE

Iskoracivsi desnom nogom ulijevo, tako da se njegovo stopalo nalazi nesto unutra i ispred ukeovog desnog stopala, tori vuce istovremeno lijevom rukom u smjeru lijevog ramena i nesto nagore. U pocetku iskoraka torijeva desna ruka, koja drzi rever ukea, vuce lagano prema sebi i nagore, savijena u laktu okrecuci saku ulijevo, tj. tako da otvor sake gleda prema tijelu. Istovremeno s okretom tjela torijeva desna ruka napusta rever ukeova kimona i cvrsto obuhvata njegovu desnu nadlakticu i to tako da vanjski dio torijeva ramena bude pod ukeovim pazuhom. Desna ruka torija treba da se zgrci u laktu i da tako blokira ukeovu nadlakticu; saka moze, ali ne mora, drzati ovlas rukav ukeovog kimona, i mora biti spremna za akcije koje se javljaju u nekim varijantama (npr. da u toku bacanja desna saka potisne desni ukeov bok). Uspostavljajuci kontakt desnom rukom, tori vuce lijevom polukruzno nalijevo i nesto nagore, a noge dovodi paralelno izmedju i nesto ispred ukeovih nogu. Noge su savijene u koljenima, a na tlo se oslanjaju prednjim dijelom stopala. Tezina je ravnomjerno rasporedjena na obe noge. Na taj nacin postoji i kontakt izmedju boka i ledja torija, i trbuha i prsa ukea. Izvodeci bacanje, tori treba da podje malo unazad pa da uke preleti preko njegovog ramena i padne na pod. Uke pada ispred, neznatno desno od torija na svoj lijevi bok.

NAZAD       NASLOVNA     NAPRED