Marsovi kanali

 


 

   Dok su raspare oko Vulkana bile uglavnom ograničene na stranice znastvenih časopisa, saga o Marsovim kanalima decenijama je punila naslove stranica svjetskih časopisa. Godine 1877. italijanski astronom Giovanni Schiaparelli izvjesti je o pojavi koju je uočio proučavajući Mars kada je bio u opoziciji, u najpovoljnijem položaju za posmatranje. On je primjetio da površinu planeta prekriva mreža linija. I drugi su to primijetili prije Schiaparellija ali Italijan ih je vidio jasnije i njegov je izvještaj o canali - kako ih je nazvao - izazvao tek blagu senzaciju. Tek su godine 1894. - posredstvom Percivala Lowella - postali vijest sa naslovnih strana novina.

   Godine 1892. Lowell, revan astronom koji je naslijedio priličan imetak, čuo je da Schiaperallijev vid popušta i da Italijan neće moći nastaviti svoja proučavanja Marsa. Lowell je odlučio da ne samo osobno nastavi lov na canali, nego i da u tu svrhu izgradi poseban opservatorij. Vrijeme je bilo kratko, jer je u novembru 1894. Mars trebao naći u osobito povoljnom položaju za posmatranje. Nepokoleban, Lowell je poslao svoga pomoćnika da u cijeloj Arizoni ispita atmosferu i pronađe predio u kojem se noću na nebu ne odražavaju svjetla gradova i koji je na velikoj nadmorskoj visini, tako da zrak bude što čišći. Rezultat: Lowell je odlučio podići opservatorij u " sjajnoj borovoj oazi Flagstaffa, usred arizonske pustinje. " Tu je, iznad gradića, izgradio svoju zvjezdarnicu.

   U oktobru 1894. Crveni je planet došao u fokus novog teleskopa na Marsovom brijegu i Lowell je odmah mogao raspoznati linije koje je prije petnaest godina opisao Schiaparelli. Pomislio je da je jedan od sretnika jer ga je vid sjajno služio, kao što je poslije napisao:

   " Ne može svako na prvi pogled vidjeti te nježne linije, čak ni kada mu ih pokažete; a da bi se uočile sitnije pojedinosti, potrebno je iskustvo i dobro oko, te posmatranje u najboljim uslovima. Međutim, kad se ovako posmatra, površina planeta poprima najčudovorniji izgled: kao da je cijela prekrivena paučinom, nalik paukovoj mreži na travi u proljetno jutro. Mreža finih linija prostire se preko njega i pogledamo li pažljivo, vidjećemo da obuhvata kuglu od jednoga pola do drugoga. Glavna je razlika između nje i paučine u veličini, i u tome što je zamršenija, ali obje su savršene geometrijske ljepote. Jer, linije su, posmatrane pojedinačno, jednolike širine, prelijepe i vrlo dugačke. To su Marsovi kanali. "

   Lowellova tehnika bila je da ono što vidi kroz teleskop odmah i nacrta, pa su njegove bilješke - i danas sačuvane u Flagstaffu - pune sićušnih i finih crteža Marsove površine. Ti su crteži bili temelj zamršenih karata sastava Marsovih kanala koje je Lowellov opservatorij objavljivao za njegova života. Međutim, samo posmatranja nisu bila dovoljna i zato je Lowell - pošto je nekoliko sedmica proučavao planet - formulirao neobičnu teoriju da objasni postojanje kanala; nje se držaodo kraja života. Upotrijebivši riječ canali, Schiaparelli je zapravo želio reći da linije koje je primjetio na Marsu mogu biti kanali. No Lowellovo je doba bilo doba izgradnje velikih kanala - Sueski, izgrađen 1869, još je bio jedan od modernih svjetskih čuda - i Lowell je insistirao da su i to što je Schiaparelli otkrio kanali koje je izgradila neka Marsovska civilizacija.

   Lowell se najprije zadovoljio činjenicom da je Mars nastanjen; promjenjiv izgled onog što je smatrao polarnim ledenim pokrivačem uvjerio ga je da planet ima atmosferu; plavu vrpcu, koju je s vremena na vrijeme uočavao nedaleko polova, smatrao je vodom, a tamna, plavozelena područija koja su u različito godišnje doba bila intenzivnija i potom blijeđa bila su, bez sumnje, raslinje. Već samo Lowellovo mišljenje da bi Mars mogao biti nastanjen bilo je revolucionarno, ali nije ono zarobilo maštu javnosti - bila je to njegova teorija da su kanali poslednji krik osuđene Marsovske civilizacije koja se bori za opstanak dok pustinja sve brže osvaja planet.

Na Marsu su normalne pojave velik broj kanala u kojima se smatra da je nekad tekla voda!

tipična slika Marsa koja prikazuje razna udubljenja!

 


 

Uvod Romantični planet Batlehemska zvijezda Galerija