Šarl-Eduar-Žanere - Le Korbizije (Charles-Edouard-Jeanneret-Le Corbusier) rođen je 1887 godine u malom švajcarskom gradiću šo-de-Fon (La Chaux de Fonds) poznatom po pravljenju časovnika. Njegov otac je bio veoma vešt časovničar, majka pijanista i učitelj muzike... protestanti po verskom opredeljenju, što je i bio razlog proterivanja njegovih predaka iz Francuske.
Sa petnaest godina, Korbizije pohađa lokalnu školu - "L'Ecole d'Art" i tu uči veštine graviranja ručnih i džepnih satova. I tu se javlja prva bitna a možda i najvažnija ličnost u Korbizjeovom životu, Charles L'Eplattenier. L'Eplattenier je bio Korbizjeov mentor i njegov zadatak je bio, između ostalog, da u ovoj školi lepih umetnosti pronađe studente koji najviše obećavaju i one koji su posebno nadareni.
L'Eplattenier je u Korbizije-u video potencijal koji obećava. Ustvari, upravo je ovaj umetnik i potencirao da Korbizije postane arhitekta. Na prvoj godini Korbizije je pohađao slikarstvo ali je to ubrzo napustio i posvetio se arhitekturi. L'Eplattenier ga je uputio na William-a Morris-a, John-a Ruskin-a, Platona i Pitagoru. Od Platona, Korbizije je naučio značenje univerzalnih ideja o lepoti, istini i harmoniji. U umetničkom smislu, filosofija neo-Platonizama značila je odbacivanje realističnih prikazivanja stvari i koncentrisanje na dobijanju i pronalaženju prave prirode objekta. Takođe je označavala antagonizam prema bilo kakvoj ornamentici. Prave forme su geometrični oblici, stilizovani oblici i figure.
Le Korbizije je odbacio većinu teorija njegovog učitelja koje su se ticale tradicionalnih umetnosti i veština. Umesto njih, on je razvio ideje o inovativnostima kapitalističkog racionalizma i o estetičnosti mašine. Ustvari, počeo je da podržava kapitalistički duh i proračune u tehničkim naukama.
Desilo se da su ove promene u njegovim stavovima krenule "ruku pod ruku" sa dešavanjima u školi Bauhaus u Beču kao i sa njegovim partnerstvom sa pariskim arhitektom, Auguste Perret-om (podsećanje: prvi je uveo armirani beton u konstrukciju). To su, otprilike, stvari koje su se dešavale istim hronološkim redom.
Od Perret-a, Korbizije je naučio sve o estetici funkcionalizma (lepota pažljivo proračunate strukture nasuprot ornamentici) i o pozitivizmu modernog doba. Perret je bio toliko oduševljen progresom nove generacije da je izjavio "Ratovi su prošlost! Granice više ne postoje!" nakon uspešnog preletanja avona preko Engleskog Kanala.