HITLEROV ZAMENIK HES SPUSTIO SE
U ENGLESKU

Kada je vazdušna bitka za Britaniju praktično već prestala, odigrao se jedan neobičan događaj, koji je uzbudio i zapanjio svetsku javnost. U 17 časova i 40 minuta 10. maja 1941, poleteo je sa vojnog aerodroma u Augsburg avion "Me-110". Avionom je pilotirao Rugolf Hes obučen u oficirsku uniformu sa epoletama kapetana. Letelica se uputila prema severu.

U to vreme Hes je bio treća ličnost po rangu u nacisstičkom Rajhu. Odnosno, od njega su bili veći samo Hitler i Gering. Hes je 1925. godine postao Firerov sekretar, a 21. aprila 1933. naimenovan je za njegovog zamenika. Inače, on se u prvom svetskom ratu borio kao vojni pilot, pa je ovom prilikom sam upravljao avionom. O njegovoj pilotskoj veštini govori činjenica da je, uprkos ratnoj situaciji, uspeo da bez problema doleti do istočne obale Škotske, izbegavajući susrete sa britanskim "spitvajerima", koji su na ovoj relaciji danonoćno patrolirali.

Oko 22 časa i 40 minuta "Me-110" se približio svom cilju - zamku Dungavel, vlasništvu lorda Hamiltona, jednom od bliskih ljudi engleskog kralja. Hes je tada prvi i poslednji put skočio padobranom iz aviona, ostavivši praznu letilicu da se surva i razbije, a on se našao na farmi nekog nepoznatog čoveka. Ubrzo su po Hesa stigli oficiri iz najbliže engleske komandatire i odveli ga sa sobom. Posle kratkog saslušanja, zatvoren je u jednu sobu dok o svemu nije obaveštena vlada u Londonu.

Hes je odleteo u specijalnu misiju u Britaniju uz znanje Adolfa Hitlera. Cilj mu je bio da predloži Englezima zaključenje mira i zajedničko učešće u budućem ratu protiv SSSR-a. Nemci su računali da će takav predlog od sveg srca pozdraviti engleski "minhenci", kojima je pripadao i lord Hamilton, Hesov stari prijatelj. Smatralo se i da će Čerčil, kao stari antisovjeta, prihvatiti tu ponudu, ali se takve pretpostavke nisu obistinile. Postojali su mnogi razlozi koji su u datom trenutku bili protiv tog sporazuma. Britanija nije mogla da veruje Hitleru, jer ju je on više puta prevario. Drugo, nemački je fašizam direktno ugrožavao britanska ostrva i London se nije usuđivao da sa Berlinom igra vuka i crvenkapu. Revolt i gnev engleske javnosti zbog fašističke agresije i svakodnevnog bombardovanja, teško da bi iko moga da obuzda nekakvim novim savezom između dve zemlje. Engleski narod je bio duhovno spreman da se do kraja bori protiv nacističke opasnosti. i još nešto, Britanija je bila prinuđena da traži moćnog i pouzdano saveznika protiv svog glavnog neprijatelja u Evropi, a to su mogli biti jedino SAD i SSSR, pa bi bilo kakvo oslanjanje na Hitlera, moglo da obori Čerčilovu vladu. Čečilova vlada je izjavila da Hesa smatra svojim zarobljenikom i da će mu u određeno vreme suditi kao ratnom zločincu. I zaista, Hes je u Nirnbergu osuđen na doživotnu robiju.

Čim je Firer saznao za neslavni završetak Hesove misije, dao je instrukcije da se on proglasi psihički bolesnim čovekom, koji je "samoinicijativni i bez ičijeg znanja odleteo za Englesku". Po svoj prilici ovo je bila unapred pripremljena varijanta u slučaju neuspeha Hesove misije, jer je ovaj istaknuti fašistički lider počeo da glumi umno poremećenog čoveka kada je video da nema ništa od separatnog mira. Hes je igrao ludaka i na suđenju u Nirnbergu. Karakteristično je da je sovjetski tužilac za njega tražio smrtnu kaznu, dok su britanski i američki tražili doživotnu robiju, što je većinom glasova i usvojeno.