OPERACIJE RATNIH MORNARICA

Sovjetsku mornaricu su sačinjavali stari ali modernizovani ratni brodovi preuzeti iz carske mornarice, kao i savremeni brodovi, čija je izgradnja počela nekoliko godina pre rata. Karajem 1940. u izgradnji se nalaziolo 270 brodova svih vrsta. U junu 1941. ratni brodovi su ukupno imali oko 160.000 bruto-registarskih tona, a od toga je blizu jedne trećine otpadalo na podmornice.

Sovjetske pomorske snage su bile podeljene na Baltičku, Crnomorsku i Severnu flotu koje su približno imale sledeći sastav i jačinu:

Naziv flote Bojni brodovi Krstarice Podmornice
Baltička flota 2 3 96
Crnomorska flota 2 4 50
Severna flota - - 13

Nemačke snage u Baltičkom moru su bile slabe, ali su kroz Kilski kanal mogle biti pojačane onima iz Severnog mora. Za vreme opsade Lenjingrada glavni zadatak sovjetske Baltičke flote svodio se na tesnu saradnju sa kopnenim snagama koje su branile grad. Brodska artiljerija je vodila dvoboje sa nemačkom teškom opsadnom artiljerijom, branila prilaze Lenjingradu sa mora, a manji brodovi su učestvovali u taktičkim desantima. U kopneni front odbrane Lenjingrada je bilo uključeno i nekoliko brigada mornaričke pešadije, a na Volhovskom frontu je dejstvovala i avijacija Baltičke flote.