OPSTI PODACI

O DREVNOM OHRIDU

PROSLOST OHRIDA

OHRIDSKO JEZERO

STARI GRAD

SVETI NAUM

OPSTI PODACI  

Ohridsko jezero se nalazi na nadmorskoj visini od 695 metara. Smjesteno je u kotlini koja je sa svih strana okruzena planinama ciji vrhovi cesto nadvisuju 2000 metara. Na istocnoj strani je planina Petrino i Galicica sa vrhom Tomoros (2255 m), koja dijeli Ohridsku od Prespanske kotline; na zapadnoj strani kotline se uzdizu Jablanica, Belicka i Mokra planina. Na sjeveru su strusko i ohridsko polje koja okruzavaju planinski masivi Karaormana, Placenske i Ilinske planine; na jugu su pobrdja i nize albanske planine.

Prijatna klima i bistra voda Ohridskog jezera omogucuju posjetiocima brojne razonode: kupanje, sportski ribolov, izlete i nocne setnje. Postoje vrlo povoljni uslovi za jedrenje i skijanje na vodi. Pogodni vjetrovi koji duvaju u Ohridskoj kotlini znacajni su za ovdasnju klimu. Danju, u ljetnoj sezoni, sa obale ka jezeru duva vjetric nazvan "vjetrenik", koji ublazava vrucinu. Ljeti, u popodnevnim casovima duva vjetar "strmec", koji povoljno utice na nocnu svjezinu. Zbog blagotvornog djelovanja narod ga naziva "doktor".

 

Klima

  Pod uticajem Jadranskog mora Ohridska kotlina ima izmjenjeno-mediteransku klimu. U ohridskom kraju uspijevaju mnoge mediteranske biljke i rastinje: cempresi, bademi i smokve. Cijela kotlina i planine koje okruzuju Ohridsko jezero nalaze se u zoni u kojoj se susrecu jadranska, jegejska, kontinentalna i visokoplaninska klima.

Broj suncanih sati u Ohridu godisnje se krece izmedju 2200 i 2630. Jesen je hladnija za 2,6 stepeni celzijusa od proljeca. Mrazevi su slabog intenziteta. Voda Ohridskog jezera se  nikad ne zamrzava.

Prosecna godisnja temperatura vode Ohridskog jezera iznosi 14,3 stepeni. Najtoplije je u avgustu-prosjecno 23 stepena, zatim u julu 22,4 i u septembru 20,9 stepeni celzijusa.

Srednja godisnja temperatura vazduha u Ohridu iznosi 11,4 stepeni. Srednja ljetna temperatura je 20,3 stepena. Prosjecno godisnje 73-78 ljetnih dana imaju temperaturu iznad 25 stepeni celzijusa. Noci sa temperaturom iznad 20 stepeni celzijusa su rijetka pojava.

Opsezna proucavanja medicinskih strucnjaka vec su potvrdila da postoje odlicni uslovi za razvoj zdravstvenog turizma u Ohridu. Relativno niski atmosferski pritisak, veliki broj suncanih dana, pogodno strujanje vazduha, blage promjene temperature na prelasku iz jednog u drugo godisnje doba i niz drugih klimatskih pogodnosti ohridskog regiona blagotvorno uticu na oboljele od astme, reumatizma i srcane bolesnike, i ubrzavaju proces njihovog lijecenja.

Ugostiteljski objekti

  Ohrid raspolaze impozantnim brojem ugostiteljski objekata. Hoteli su uglavnom A i B kategorije. U gradu i na obali jezera smjestaj sa komplenom uslogom obezbjedjuju i hoteli ostali kategorija, a takodje odmaralista, auto-kampovi i kucna radinost. Moderni restorani, kao i oni u sklopu hotela, odmaralista i kampova, raspolazu dovoljnim kapacitetom i zadovoljavaju danasnje potrebe turisticke potraznje. 

 

Mjenjacnice

Mjenjacnice postoje u svim bankama, hotelima, putnickim agencijama i "Turist-birou".

Benzinske pumpe

  Prema Sv. Naumu: kod Studencista, 2km od grada; prema Strugi: na 7. km od Ohrida-raskrsnica za aerodrom "Ohrid"; prema Bitolju: kod Gradskog groblja.

Saobracajne veze

  Sa Skopljem, glavnim gradom BRJ Makedonije, Ohrid je povezan modernim asfaltnim putevima: preko Bitolja (Ohrid-Bitolj 75km, Ohrid-Skoplje 253km), preko Mavrova (210km) i preko Kiceva (172km), sto je ujedno i najkraca relacija do Skoplja.

Medjugradski i medjunarodni autobuski saobracaj odrzava Auto-turisticko preduzece "Galeb" iz Ohrida, koje obavlja prevoz putnika na svim relacijama u BRJ Makedoniji i van nje (direktne linije za Beograd, Sofiju, Istanbul, itd.). Ohrid je ukljucen u saobracajne veze i mnogih drugih auto-transportnih preduzeca iz BRJ Makedonije i drugih republika, posebno u turistickoj sezoni.

Gradski saobracaj je vrlo razvijen. Ohrid je povezan redovnim lokalnim autobuskim linijama sa Strugom (14km), manastirom Sv. Naum (29km) i turistickim naseljima i selima u tom pravcu i prema Strugi, kao i sa drugim selima u okolini.

Zeljeznicki saobracaj: od Bitolja (75km) preko Skoplja za Beograd postoje direktni brzi vozovi sa kolima za spavanje i kuset-kolima.

Avionski saobracaj sa Beogradom odrzava JAT tokom cijele godine. Ohrid je redovnim avionskim linijama i carter letovima povezan sa svim vecim jugoslovenskim gradovima i mnogim dijelovim svijeta. Aerodrom "Ohrid" udaljen je 9km od grada. Slijecu avioni svih vrsta.

Jezerski saobracaj: u toku lijeta organizuju se stalni izleti brodovima do manastira Sv. Nauma i drugih mijesta ohridskog podrucja, kao i specijalni kruzni izleti za djacke ekskurzije i za grupe turista.

Taxi: stanica auto-taxija je u centru grada, kod autobuske stanice. Stanica za jezerski taxi nalazi se kod ohridskog pristanista. Odavde se motornim camcima vrsi prevoz do svih plaza i izletnickih mijesta na Ohridskoj rivijeri.

 

Izleti i zabava

  Za izlete iz Ohrida i Sv. Nauma turisti mogu da koriste brod, autobus ili sopstveni automobil. Ohrid je sa Strugom i mnogim mjestima u okolini povezan redovnim lokalnim autobuskim saobracjem. Za grupne posjete organizuju se specijalni izleti brodom doSv. Nauma, Struge i ostalih mijesta na jezeru. Takodje se organizuju izleti autobusom ili automobilom preko planine Galicice do Prespanskog jezera i Resna. Veoma su interesantni i planinarski izleti na Galicicu i do bacila i na planini Petrino.

Tokom cjele godine u svim vecim hotelsko-ugostiteljskim objektima na ohridskom podrucju u vecernjim casovima goste zabavljaju orkestri narodne i zabavne muzike.

 

  Sportski ribolov i lov

  Stari cunovi (camci), mnostvo raznovrsnih mreza i drugi pribor sa kojim su ohridski ribari nekada lovili ribu, danas su muzejski eksponati i vise se ne srecu na jezeru. Danas, poput sportskih ribolovaca i profesionalni ribari love blinkerom cuvene ohridske pastrmke-letnicu i belvicu. Ribolov blinkerima na pastrmke dozvoljen je u toku ljeta, a udicama, s obale jezera, preko cijele godine. Informacije o dobijanju dozvola za ribolov blinkerima pruza Turisticko drustvo "Biljana" u Ohridu.

Okolne planine, posebno zapadne padine Galicice i planinski masiv Karaorman, pruzaju dobre uslove za lov u ljetnim mjesecima (zecevi i razne vrste jarebica) i u zimskom periodu (veprovi, lisice, krupna divljac). U toku zime na jezeru se love jezerske i barske ptice.

 

Kulturne manifestacije

  Ohridsko ljeto-koncert u crkvi Sv. SofijaOhridsko ljeto, tradicionalni medjunarodni festival koji se organizuje od 1961. godine, u toku jula i avgusta omogucava brojnim posjetiocima Ohrida da uzivaju u vrhunskim muzickim i dramskim izvodjenjima najpoznatijih jugoslovenskih i inostranih umjetnika. Odrzava se u izvanrednom ambijentu drevne Samuilove tvrdjave, u ohridskoj katedrali Sv. Sofija na LBALKANSKI FESTIVAL FOLKLORAetnjoj sceni ispred ove crkve, u Donjem Saraju i na drugim otvorenim scenama.

Ohridski starogradski susreti su muzicko-folklorni festival koji se, pocev od 1975. godine, organizuje u posljednja tri dana trece sedmice septembra. Na ovom festivalu nastupaju vokalni i instrumentalni solisti i ansambli, grupe i pojedinci iz BRJ Makedonije koji njeguju autentucni makedonski gradski melos i folklor.

 

 

glavna strana