uvod  
neka svojstva svjetlosti  
atom kao kvantni sistem  
emisija i apsorpcija  
ponašanje elektromagnetnih valova u šupljinama  
prag laserske akcije  
podjela lasera  
plinski laseri  
čvrsti laseri  
tekući laseri  
primjena lasera u industriji i nauci  
literatura  

PODJELA LASERA

 

Iako danas postoji više podjela lasera koje su manje-više proizvoljne, možemo reći da postoje dvije sa fizikalnog aspekta bazične podjele:

 

  1. prema agregatnom stanju aktivne tvari,

  2. prema načinu pobude.

 

Prvi način podjele ovisi o agregatnom stanju tvari na kojoj se laserski efekt događa, tj. na plinu, tekućini ili čvrstom tijelu. Prema tome, govorićemo o plinskom, tekućem i čvrstom laseru. Sam efekt inducirane emisije na aktivnoj tvari - laserski efekt radi kratkoće zvaćemo lasiranjem.

Prema načinu pobude lasere možemo podijeliti na:

 

a)     optički pumpane

b)     pumpane sudarima elektrona i atoma u plinskom izboju

c)     pumpane ozračivanjem snopovima čestica visoke energije

d)     pumpane kemijskim reakcijama.

 

U literaturi se ove dvije podjele ne razlučuju dovoljno jasno, što često izaziva zabune. Tako, npr., govori se o kemijskom laseru kao posebnoj vrsti lasera. U stvari, radi se obično o plinskom laseru kod kojega se pobuda ostvaruje pomoću adekvatne kemijske reakcije. Iako su, u principu, sve metode pobude primjenljive na plinske, tekuće i čvrste lasere, ipak one neće biti jednako efikasne kod svake kategorije. Svaka, naime, metoda ima svoje specifičnosti, i za najefikasnije pobuđivanje treba uskladiti izbor aktivne tvari i karakteristike uzbudne metode. Tako, npr., pobuđivanje elektronskim sudarima efikasno je samo u plinovitom laserskom mediju, dok je optičko pumpanje najefikasnije kod lasera na čvrstom tijelu, no može se koristiti i na tekućem, a u izuzetnom slučaju i na plinskom.

Pobuđivanje kemijskom reakcijom biće pak pogodno kod plinovitog laserskog medija, koji se sastoji iz dviju ili više kemijski aktivnih komponenata.

Uvažavajući sada obje podjele, možemo, izabirajući odgovarajuće agregatno stanje lasirajućeg medija i adekvatnog načina pobude, učiniti još jednu podjelu:

Grupu plinskih lasera možemo podijeliti na:

 

  • atomske   .......... (He, Ne, Cs...)

  • ionske   ............ (Ar, Kr...)

  • molekularne    ......  (CO2, N2...)

 

i kemijske lasere, koji čine samostalnu podvrstu plinskih lasera. Grupu tekućih lasera možemo podijeliti na:

 

  • lasere „kaveznih" molekula (chelate lasers)

  • lasere na organskim bojama. (dye lasers)

 

Grupu čvrstih lasera možemo podijeliti na:

 

  • kristalne   .......... (rubinski, YAG...)

  • amorfne   ..........  (stakleni, plastični)

 

i poluvodičke kasere kao samostalnu podvrstu čvrstih lasera. U ovom slučaju, kao i u slučaju kemijskih lasera, specifičnosti strukture i mehanizma pobude dolaze toliko do izražaja da se oni izdvajaju iz matične grupe. Spomenimo, konačno, da prema načinu rada lasere možemo podijeliti na impulsne i kontinuirane.