uvod  
neka svojstva svjetlosti  
atom kao kvantni sistem  
emisija i apsorpcija  
ponašanje elektromagnetnih valova u šupljinama  
prag laserske akcije  
podjela lasera  
plinski laseri  
čvrsti laseri  
tekući laseri  
primjena lasera u industriji i nauci  
literatura  

NEKA SVOJSTVA SVJETLOSTI

 

Poznato je da svjetlost frekvencije f možemo tretirati kao „roj čestica", kvanata energije, odnosno fotona, od kojih svaki ima energiju:

 

         E = hf

 

gdje je h Planckova konstanta, h = 6,62 x 10-34Js.

 

Klasični dokaz za to je fotoefekt, tj. pojava izbijanja elektrona iz materije pod djelovanjem svjetlosti. Činjenica da postoji prag energije, odnosno minimalna frekvencija ispod koje svjetlost ne može izazvati fotoefekt - ne može se objasniti valnom, već jedino čestičnom prirodom svjetlosti. Naime, za izbijanje elektrona iz materije potrebno je da energija fotona upadne svjetlosti E, bude veća ili jednaka energiji vezanja elektrona E0, čemu prema gornjoj relaciji odgovara frekvencija f0, tj. hf0 = E0. Očito je, dakle, da svjetlost frekvencije manje od f0 neće izazvati fotoefekt, što i objašnjava postojanje praga. S druge strane, svjetlost je i valna pojava elektromagnetske prirode. Govoreći o valnim svojstvima svjetlosti ne moramo se ograničiti samo na vidljivu svjetlost, već možemo u principu obuhvatiti široki spektar elektromagnetskih valova. Kao i svaki drugi elektromagnetski val, svjetlosni val sastoji se od elek­trične i magnetske komponente polja, koje su međusobno okomite.

 

(slika 1: elektromagnetski val)

 

Sinusne osiclacije magnetskog polja H, uzrokuju sinusne promjene električnog polja E. Za električno polje imamo:

 

                                                                                    (1)

 

gdje je faza, E0 amplituda električnog polja, a w kružna frekvencija svjetlosnog

 

vala koji putuje u smjeru osi x.

Ako u odnosu na ishodište koordinatnog sistema postoji fazni pomak,, izraz za svjetlosni val može se pisati:

 

                                                                               (2)

 

Ako su kutna frekvencija (a s time i period T; ) i fazni pomak neovisni od vremena, onda se takav val naziva monokromatski val.

Veličina E ostaje nepromijenjena ako se na udaljenosti x doda , pa se može pisati:

 

                                                                          (3)

 

gdje je valna dužina.

Brzina prostiranja faze monokromatskog vala je:

 

 

gdje je c = 299,751,500 m/s, ili približno c = 3 x 108 m/s.

 

Svjetlosno valno polje ovisi o međusobnim faznim odnosima pojedinih valova. Opišimo ga kvalitativno. Da bismo to učinili, pogodno je uvesti pojam prostorne koherencije za označavanje fiksnih faznih relacija u različitim tačkama prostora u istom vremenskom trenutku, odnosno vremenske koherencije za označavanje fiksnih faznih relacija u istoj tački prostora, ali u različita vremena. Možemo, dakle, govoriti o potpuno nekoherentnoj svjetlosti, koja nema ni prostorne ni vremenske koherencije i o potpuno koherentnoj, koja je i prostorno i vremenski koherentna. Naravno, između ovih krajnjih mogućnosti postoje i slučajevi vremenski koherentne a prostorno nekoherentne odnosno prostorno koherentne a vremenski nekoherentne svjetlosti.

Uzmemo li svjetlosno polje monokromatskog izvora, tada je potpuno nekoherentna svjetlost prikazana prostorno nepravilnim faznim odnosima pojedinih valova (slika), a potpuno koherentna pravilnim rasporedom faza u prostoru (slika).

Superpozicija valova koherentne svjetlosti dovešće u nekoj tački prostora do njihova poništavanja ili pojačavanja, već prema tome da li su u fazi ili protufazi - što nazivamo interferencijom.

 

(slika 2: nekoherentna i koherentna svjetlost)

 

 

(slika 3: konstruktivna (a) i destruktivna (b) interferencija)

 

Ako dva vala stižu u fazi u neku tačku, oni će se zbrojiti i pojačati intenzitet, što nazivamo konstruktivnom interferencijom (slika 3). Ako stižu u protufazi, oni će se poništiti ili samo oslabiti, što nazivamo destruktivnom interferencijom (slika 3). Interferencija, dakle, nastupa kao prirodna posljedica koherencije.